Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту

   Природоохоронні території, на зразок Гетьманського національного природного парку, виконують не лише суто завдання із збереження природних комплексів, але є полігонами, де запроваджуються комплексні заходи із раціонального використання природних ресурсів. Як це відбувається, продемонстрували наші колеги із НПП «Деснянсько-Старогутський». Потрібно зауважити, що цей нацпарк ще є ядром Деснянського біосферного резервату ЮНЕСКО, тобто має міжнародний статус. Це дає певні преференції у співпраці з міжнародними природоохоронними фондами. Досвід подібних проєктів важливо запроваджувати і в інших природоохоронних установах.

   Отже, впродовж трьох років Фондом Міхаеля Зуккова та Університетом сталого розвиткум Еберсвальде (Німеччина) втілювався проєкт «Екосистемна адаптація до змін клімату та стійкий регіональний розвиток через розширення можливостей українських біосферних резерватів». За цей час були проведені семінари для експертів і всіх зацікавлених у громадах. На них були представлені результати космічного зондування землі у вигляді тематичних карт, де показано залежність температури повітря, в залежності від того як використовуються земельні ділянки. Болота та ліси – угіддя, які найменше нагріваються і охолоджуються, тому здатні забезпечувати більш сталий і комфортний мікроклімат. Аналіз розвитку ерозійних процесів та підсумки аналізу мікрокліматичних показників дали матеріал для побудови карт вразливості ландшафтів. Семінари не були проведені в форматі нудних лекцій і доповідей. Це було схоже на фестиваль ідей, де кожен учасник брав участь у аналізі можливих сценаріїв і конкретних заходів для запобігання змінам клімату.

   Важливою була поїздка представників нацпарку та місцевих громад до Німеччини з метою ознайомлення з досвідом сталого управління природними комплексами у північно-східній Німеччині. У ході навчальної поїздки демонстрували приклади сталого управління лісами та підсумки відновлення боліт, успішні проєкти, започатковані фермерами.

   В рамках проєкту було проведено конкурс малих грантів для мешканців біосферного резервату. Конкурсна комісія відібрала три.

   Один з них полягав у переформатуванні онокультур сосни у мішане та різновікове насадження. Для цьогоНовгород – Сіверською лісовою дослідною станцією спроектовано та проведено перші етапи рубок. Вже можна бачити як на утворених прогалинах рясно відбувається лісовідновлення. До складу Гетьманського НПП теж увійшло багато чистих соснових лісів і періодично там доводиться проводити санітарно-оздоровчі заходи.

   На приватних земельних ділянках, де раніше вирощувався стандартний набір однорічних високо інтенсивних культур, закладено багаторічні плантації, що дозволяє вирощувати ягоди та лікарські рослини, які мають і вищу додану вартість, і більш повно використовують енергію сонця, не так нагрівають атмосферу, раціональніше використовують воду.

   Ще один проект спрямований на збереження родючості бідних поліських ґрунтів, в чому допомагають сидерати і рослини-азотфіксатори. Було апробовано низку рослин в якості сидератів, зупинилися на люпині.

    І ось відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту. В його роботі взяли участь керівники територіальних громад, екологічного департаменту Сумської ОДА, стейкхолдери та гості з Михайлівської цілини та Гетьманського НПП. В форматі онлайн в роботі взяли участь представники організацій-партнерів з Німеччини, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, представники громадлських природоохоронних організацій.

   Вдячні адміністрації НПП «Деснянсько-Старогутський» за запрошення до участі в семінарі. Нашому національному природному парку важливо набирати досвід участі у подібних програмах. Більшість з них орієнтовані на посилення співпраці із місцевими органами самоврядування і доводять важливість посилення компетентності у прийнятті рішень на різних рівнях, що сприяє успішному виконанню природоохоронними територіями своїх функцій і посиленню соціально-економічної ролі в регіоні.

Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 1Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 3Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 4Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 6Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 5Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 2