Черепахи – тварина, яка символізує мудрість, багатство і довголіття.

 Черепахи  23 травня з 2000 року за ініціативи організації American Tortoise Rescue відзначається Всесвітній день черепахи – тварина, яка символізує мудрість, багатство і довголіття. Головна мета цієї дати – привернути увагу до вимирання черепах через занадто близьке сусідство з людьми.
Черепахи приносять користь, знищуючи личинок комарів та хворих риб. Болотна черепаха – санітар водойм. При всій своїй спритності у воді їй вдається спіймати лише хвору або поранену рибу, що в цілому сприяє покращенню популяцій риб. Загалом черепахи впливають на «здоров'я» чималої кількості різних екосистем, в тому числі пустель, боліт, прісноводних і морських середовищ.
   Черепахи є довгожителями, чимало представників цих рептилій доживають до 100 років, але є й такі, які перетинають рубіж в 250 років. Сьогодні чимало черепах на межі вимирання. Кожна третя черепаха помирає в результаті рибальського промислу. Їх винищують через вживання в кулінарії та народній медицині. Серед головних загроз для тварин, на сьогодні є руйнування місця існування, вилов в їжу і для продажу як екзотики, хвороби і зміна клімату.
   Скорочення їх чисельності може мати негативні наслідки для інших видів, в тому числі й для людини.

Знай, вивчай, оберігай!

  Знай вивчай оберігай З нагоди міжнародного дня біологічного різноманіття, фахівець Гетьманського національного природного парку зустрівся з восьмикласниками Тростянецької ЗОШ № 3.
   Працівник Парку розповів про багатство і різноманітність флори і фауни Ворсклянського краю. Адже на території Парку виявлено близько 1013 видів рослин та 2580 видів тварин. Серед них, багато занесені до Червоної книги України. Це горицвіт весняний, рябчик руський, різні види ковели, косарики тонкі, анемона лісова та інші. Із тваринного світу – лось, горностай, видра, норка європейська, метелики-махаон, мнемозина, жук – олень, сколія гігант, бджола тесляр та багато інших.
   Нам необхідно знати, вивчати і охороняти місцеву флору та фауну, щоб зберегти це прекрасне і корисне біорізноманіття для майбутніх поколінь.

Міжнародний день біорізноманіття.

    22 травня світ відзначає Міжнародний день біологічного різноманіття з метою привернення уваги до проблем щодо збереження біологічного світу. Генеральна Асамблея ООН проголосила свято ще у 2000 році. Проте й досі на Землі зникають тисячі живих організмів щороку.
    Провідний фахівець Гетьманського НПП провів зустріч з студентами центру професійно-технічної освіти м.Тростянець. Обговорили тему багатства природи Ворсклянськогого краю та екологічні наслідки агресії і злочини росії проти довкілля – отруєння води, повітря, забруднення грунтів та замінювання територій, знищення біорізноманіття.
Бібліотекар училища пані Ірина ЗАВЕРЗАЄВА підготувала виставку науково-популяної літератури про рослинний і тваринний світ України.
   Те, що починається зі зникнення одного виду рослин чи тварин, може призвести до масштабної катастрофи. Тому Міжнародний день біологічного різноманіття – це ще одна можливість замислитися над тим, що може зробити людина на різних рівнях: міжнародному, державному, родинному та особистому, аби зберегти біорізноманіття на нашій планеті.

   Міжнародний день біорізноманіття. 1Міжнародний день біорізноманіття. 2Міжнародний день біорізноманіття. 3

Вишиванка є символом нескореності, сучасною зброєю та нерозривним зв’язком поколінь.

 Вишиванка є символом нескореності Вишиванка – свого роду генетичний код української нації, який об'єднує нас з кожним роком з новою силою. Вишиванка – символ приналежності до роду, який також є оберегом кожного українця та символізує любов, сім'ю, вірність, Батьківщину, благополуччя та процвітання.

Флористичний квест

   14 травня пройшло незабутнє заняття для вихованців туристичного гуртка (керівник Лариса УСЕНКО) в рамках святкування Міжнародного дня біологічного різноманіття. Цей день став чудовою нагодою для дітей дізнатися більше про природу та розвинути свої туристичні навички.
    Провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку розпочав заняття з короткої лекції про важливість біологічного різноманіття, розповів дітям про різноманітні види рослин і тварин нашого регіону, та пояснив, чому їх необхідно охороняти.
   Заняття пройшло надзвичайно успішно. Вихованці отримали багато нових знань та навичок, навчилися працювати в команді та дбайливо ставитися до природи. Усі учасники були задоволені та висловили бажання брати участь у подібних заходах у майбутньому.

     Флористичний квест 1Флористичний квест 2Флористичний квест 3

Relax на території Гетьманського НПП

     Спостерігайте, відновлюйтесь, лікуйте душі та насолоджуйтесь красою рідного краю, адже краса природи дивовижна, якщо її навчитися помічати!


Яка чудова в нас планета,
Як радісно вирує тут життя,
Яке чудове синє чисте небо,
Я новий крок на ній роблю у майбуття.
Багатство фарб, що ніжністю своєю
Дивує погляд вірний кожен раз,
Коли приходить диво із зорею
І надихає знову в щасті жити нас.
Велике сонце, чистий Ра могутній,
Дає планеті вічний дар життя,
Ми разом з ним ідемо у майбутнє
І радість чисту дихаєм щодня.
(Ната Гончаренко)

     Relax на території Гетьманського НПП 2Relax на території Гетьманського НПП 3Relax на території Гетьманського НПП 4

 

Ботаніка в теорії й на дотик

   13 травня, на заняття шкільного лісництва "Нескучанське" Тростянецької ЗОШ №2 завітав провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Обідець Михайло Петрович. Фахівець розповів багато цікавої інформації про рослинний та тваринний світ Сумщини, зокрема, території природного парку. Мали можливість ще раз повторити і закріпити видові назви рослин, а також почути багато цікавої інформації про їхні цілющі властивості, і навіть легенди. Особливу увагу звертали на значення рослинного покриву, порівнювали спільні та відмінні ознаки у морфології видів, які зростають на мальовничій території нашого закладу.

               Ботаніка в теорії й на дотик 2          Ботаніка в теорії й на дотик 3           Ботаніка в теорії й на дотик 4

Таємничій світ бджіл.

   Загадковий світ бджіл відкривається перед нами, коли ми спостерігаємо за їхнім життям у міському парку. Це не просто заняття — це подорож у світ маленьких трудівниць, які майстерно збирають квіткове нектарне багатство.
   Вранці, коли сонце тільки-но виходить з-за горизонту, парк уже оживає. Літаючи з квітки на квітку, бджоли розносять пилок, сприяючи запиленню рослин. Звук їхнього рою — це симфонія, що наповнює повітря життєдайною енергією.
   Фахівець з еколого-освітньої роботи Гетьманського національного природного парку провів цікаву подорож у світ джмелів та бджілок для вихованців гуртка "Туристсько-краєзнавчі сплави та походи" Тростянецького Палацу дітей та юнацтва.
    Занурившись у спостереження, можна помітити, як бджола-медоноска збирає нектар і повертається до вулика з цінним дорогоцінним дарунком.
    Прогулянка парком у ролі спостерігачів бджіл дає можливість зануритися в цей вир ваємозв'язків природного світу і дізнатися, як ці крихітні комахи впливають на розмаїття природи. Кожен зворушливий момент — це пригода, яка розкриває нові аспекти життя парку, що раніше залишалися непоміченими.
   Зануритися у життя бджіл— це не тільки спосіб розважитися, але й сприяє глибшому розумінню природи.

   Таємничій світ бджіл. 1Таємничій світ бджіл. 2Таємничій світ бджіл. 3

День Європи

  День Європи 1 9 травня Пункт європейської інформації, який діє в Охтирській центральній публічній бібліотеці організував єврозону «Охтирка за європейські цінності» біля КЗ «Охтирський міський центр культури і дозвілля Кнєжа», присвячену Дню Європи.
   Вже другий рік поспіль Україна відзначає День Європи 9 травня 2024 року, разом з усією європейською спільнотою, згідно з новим Указом Президента України Володимира Зеленського № 266 від 8 травня 2023 року. «Усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань, постановляю установити в Україні День Європи, який відзначати щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу», – йдеться в указі.
   На святі було представлено книжкові виставки «Україна – Європа: разом у спільне майбутнє», «Подорожуймо Європою книжково». Мешканці громади перевірили свої знання про країни Європи у вікторинах «Бібліостоп Україною та Європою» та «Вони всі такі різні!».
   На захід завітав міський голова Павло Петрович Кузьменко, який також залюбки взяв участь в вікторині.
   До заходу долучилася провідна фахівчиня з екологічної освіти Гетьманського НПП Наталія КВАРТА та волонтери Охтирської міської організації Червоного Хреста України.
   Мета єврозони – привернути увагу мешканців громади до цього свята та подякувати європейській спільноті за потужну підтримку України під час війни, яку веде російська федерація проти України з   24 лютого 2022 року та триває і досі. Адже Європейський Союз єдиний у своїй непохитній підтримці незалежності, територіальної цілісності й суверенітету України в умовах повномасштабного вторгнення росії та нещадної війни. ЄС постійно посилює свою політичну, гуманітарну, фінансову та військову підтримку Україні та запроваджує масові санкції проти кремля, щоб паралізувати його військову машину.

   День Європи 2День Європи 3День Європи 4

Другий день семінару "Як зафіксувати шкоду, завдану довкіллю воєнними діями"

 Другий день сеінару 3  Разом з учасниками на практиці спробували складати акти фіксації чи документування пошкоджень або руйнувань тієї чи іншої місцевості. Незабаром за підсумками обговорення ми підготуємо пам'ятку для фіксатора, у якій буде прописано, які дії, у якій послідовності слід здійснити, які спеціалісти та експерти потрібні для підготовки ґрунтовного акту чи звіту.
   Крім того сьогодні відбулося обговорення ще двох тем в рамках блоків "Відшкодування шкоди: національна та міжнародна судова практика" та "Використання сучасних технологій у здійсненні фіксації шкоди, завданої довкіллю внаслідок війни та збереження цих даних".
   Нагадаємо, у семінарі беруть участь екологи, юристи, а також представники Міноборони, ДЕІ, Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генпрокурора, керівники та працівники об’єктів природно-заповідного фонду.