Нерест 2020

   821 n1460960 bigЗгідно проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 31 грудня 2013року №562, зі змінами, відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.08.2018 року №312, з 21 березня по 20 травня на всій водній акваторії Гетьманського національного природного парку встановлюється нерестовий період. А також з 1 квітня по 31 травня 2020 року заборонено будь-який вилов рака річкового у період виношування ікри личинок під час першої линьки.

   З "Режимом використання водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства в межах Гетьманського національного природного парку" можна ознайомитись за посиланням: http://getmanski.info/index.php/ukr/territories/zonuvannya-teritoriji/do-vidoma-ribalok/443-do-vidoma-ribalok

 

Не спалюйте суху рослинність!

не паліть траву   Це призводить до руйнування екосистеми! Під час випалювань гине насіння рослин як на землі, так і під землею. Виживає, як правило, найгрубіша трава і бур’ян, заглушаючи при цьому ослаблену іншу флору. При сильній трав’яній пожежі гинуть практично усі живі істоти, що живуть у траві та на поверхні ґрунту.

  До речі, гинуть і ті, що беруть участь у процесі утворення ґрунту, а також винищують різних шкідників саду і городу. Гине корисна мікрофлора, яка допомагає рослинам протистояти хворобам.

  Випалювання завдає безпосередню шкоду й здоров’ю людини, оскільки дим від спалювання трави їдкий, густий, неприємний — їсть очі, неприємно пахне. А спалюючи траву, ви спаюєте й солі важких металів, що осіли на листі — такий дим є отруйним. До того ж у покладах сухої трави часто таїться сміття, небезпечне для спалювання.
Трав’яні пожежі є одним з головних джерел викидів в атмосферу вуглекислого газу.

   Запам’ятайте, суха торішня трава — не сміття, а частина екосистеми створена самою природою. Ті, хто стверджують, що спалювати траву корисно — помиляються самі і вводять в оману інших.

   Звертаємо також увагу на те, кожен акт підпалу — це злочин проти природи, за який передбачена адміністративна, а в окремих випадках і кримінальна відповідальність.

Сови — символ ночі чи просто птахи?

совиСтавлення до сов особливе. Й інтерес, і повага, і , навіть, страх.3 березня 2020 року для маленьких чомучок Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Суслова Оксана провела екозустріч про хижого птаха. Діти багато нового дізналися про цю надзвичайну пташку. Цих птахів легко відрізнити по характерному зовнішньому вигляду. Вони поширені майже по всій земній кулі. У світі налічується понад 420 видів хижаків. Чомусики почули відповіді на безліч питань: чому сова крутить головою? Чому не мокне під дощем? Чому не бачить в темряві? Якого розміру бувають сови? Як і де живуть сови? Чим харчуються? Чи нападає птах на людину?Від почутої інформації першокласники захотіли виготовити своїх совенят. Тому вправно взялися до роботи. ...Сови — істоти дивовижні! Вони корисні, вони цікаві для вивчення, вони володіють досконалими пристосуваннями до нічного способу життя... Вони, зрештою, частина того великого і загадкового, що ми називаємо Природою. Тому, дорогі земляки, мешканці України, якщо вам зустрінеться сова в природі, не піднімайте на неї ні палицю, ні рушницю, не вбивайте сов: ні великих, ні дрібних, ні рідкісних, ні звичайних! Адже ці птахи теж мають право на життя. Як і все живе.

Повідомлення СДО Гетьманського НПП за лютий 2020р.

   За лютий місяць службою Державної охорони Гетьманського національного природного парку було складено 10 протоколів про адміністративні правопорушення вимог природоохоронного законодавства:

- порушення правил рибальства – 3 протоколи;

- засмічення території – 2 протоколи;

- мийка авто – 1 протокол;

- розведення багаття – 3 протоколи;

- порушення правил полювання – 1 протокол.

   Всього з початку 2020 року складено протоколів про адміністративні правопорушення вимог природоохоронного законодавства – 27.

Урок-екскурсія «Весна та її ознаки»

  весна та її ознаквесна та її ознакиВесна – це час пробудження природи. Вона приходить після зими. Зимовий холод відступає, а на зміну йому приходить весняне тепло. Ця пора року є справжнім святом для рослин, тварин, адже починається весняне відродження.

27 лютого 2020 року провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку ознайомити учнів 3, 4 класів Пологівського НВК з весняними явищами у неживій природі.

  Учні з’ясували, які явища у природі вказують на прихід весни, якими є її головні ознаки, прикмети, та які назви мають весняні місяці; які зміни відбуваються у житті рослин, тварин. На уроці-екскурсії школярі з захопленням відгадували загадки, грали в ігри, переглядали відеоролики, презентації. На останок виготовили весняний віночок з паперу.

Скарби болота

   болотоЩо таке болото? Похмура трясовина? Сумне місце? Болото дивує різноманіттям кольорів та запахів. Найбільше тут мохів. Вони багаті на ягоди, лікарські рослини. На болотах літає багато комарів і мошок, які є кормом для жаб та комахоїдних болотних птахів: курочки болотної, кулика. Тут знаходять корм і безпечне місце для гніздування чапля руда, журавель сірий та лунь болотний, що полює на водяних птахів. Селяться на болотах і звірі: щур водяний, нутрії, ондатри.

  За ініціативи бібліотекаря Охтирської ЗОШ І-ІІ ступенів №6 Литвивенко Оксани, у рамках Всесвітнього дня водно-болотних угідь 25 лютого 2020 року учні 5-6 класів взяли участь у конкурсі-вікторині «Скарби болота» . Змагання проходили в декілька етапів, що дало змогу школярам здобути нові знання дізнатися цікавинки про болота, ознайомитися з процесом утворення боліт, збагатити уявлення про рослинний та тваринний світ, розкрити значення болота для людини. Перемогу здобули учні 6 класу.

  Болото – це природне угруповання. Усі живі організми пристосувалися тут до спільного проживання, утворюючи з болотом єдине ціле. Те, що природа створювала віками, знищити можна дуже швидко, адже кругообіг води в болотах у десятки разів повільніший, ніж у ріках чи проточних озерах.

  Тож діти зробили висновок, що болота треба охороняти, адже отруєння і загибель болота відбувається швидко й безповоротно. Кожне втручання у природу людини має бути виваженим.

Вивчаємо мешканців болота

    Знання закономірностей розвитку природи, знайомства з загадковим світом тварин, рослин, з особливостями поведінки, проблемами, які виникають у їх житті, дуже часто з вини людини, дають можливість дитині відчути особисту відповідальність за майбутнє природи. Дошкільний вік – найважливіший етап у становленні екологічного світогляду. Усвідомлення себе в єдності з природою спонукає уважно ставитись до всього, що оточує, перейматися світобуттям, задумуючись на його потаємною суттю.

   21 лютого, в рамках відзначення Дня водно-болотних угідь, заступник начальника відділу екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Наталія Євдокимова провела для вихованців середньої групи «Сонечко»(вих. Петруша В.М.) та старшої групи «Казка»(вих. Трофімцова Н.М.) Закладу дошкільної освіти «Білочка» Тростянецької міської ради екологічне заняття-подорож «Вивчаємо мешканців болота».

   Діти з цікавістю поринули у світ зеленої безмовності, який наповнився звуками, ароматами та фарбами. Під час заняття діти дізналися про утворення болота, його рослинний і тваринний світ, переглянули презентацію «Болото – природне угруповання», пізнавальні відеофільми, грали в екологічні ігри, проводили дослідження та взяли участь у майстер-класі з виготовлення аплікації.

2020 1садочок Білочка ВБУ2020 2садочок Білочка ВБУ2020 3садочок Білочка ВБУ2020 4садочок Білочка ВБУ2020 5садочок Білочка ВБУ2020 6садочок Білочка ВБУ

Біологічне різноманіття водно-болотних угідь

    З 28 січня по 21 лютого 2020 рокуу рамках відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського НПП Зуза Ірина провела тематичні уроки у Охтирській ЗОШ І-ІІІ ст. №1: 4-А клас (кл. кер. Громак Жанна Дмитрівна), 4-Б клас (кл. кер. Мельник-Мотренко Лариса Миколаївна), 4-В клас (кл.кер. Кулініч Наталія Миколаївна), 2-А клас (кл.кер. Воронько Тетяна Олександрівна), 2-Б клас (кл.кер. Кривич Ольга Володимирівна), 2-В клас (кл.кер. Жовнер Тетяна Володимирівна), 2-Г клас (кл.кер. Кривоколіско Тетяна Анатоліївна); Охтирській ЗОШ І-ІІІ ст. №2: 1-Б клас (кл.кер. Колодяжна Оксана Сергіївна), 4-А клас (кл.кер. Лисенко Наталія Іванівна), 4-Б клас (кл. кер. Бичкова Світлана Миколаївна) та Охтирській ЗОШ І-ІІІ ст.№3: 2-В клас (кл.кер. Верескун Наталія Миколаївна).

   Мета уроків: розширити знання учнів про біологічне різноманіття водно-болотних угідь, виховати у дітей моральні позиції по відношенню до водно-болотних угідь, привернути увагу до проблеми охорони водно-болотних угідь, підвищити рівень екологічної культури школярів, сформувати і поширити ідеологію про цінність водно-болотних угідь.

   На уроках діти дізналися, що водно-болотні угіддя - це не лише заболочена місцевість, яку люди найчастіше бажають осушити, засадити лісом, добувати торф чи перетворити болота на поля, а це ще і середовище для існування великої кількості різноманітних видів рослин та тварин. Такі території відіграють важливу роль у збереженні біорізноманіття, підтримують високі концентрації численних видів ссавців, плазунів, земноводних, риб і безхребетних.Заплавні ділянки створюють добрі умови для існування та відтворення видів птахів водно-болотного комплексу та нересту ряду видів риб. Тому такі місця необхідно оберігати.

Біологічне різноманіття водно болотних угідь 1Біологічне різноманіття водно болотних угідь 2Біологічне різноманіття водно болотних угідь 3Біологічне різноманіття водно болотних угідь 4Біологічне різноманіття водно болотних угідь 5Біологічне різноманіття водно болотних угідь 6Біологічне різноманіття водно болотних угідь 7Біологічне різноманіття водно болотних угідь 8Біологічне різноманіття водно болотних угідь 9Біологічне різноманіття водно болотних угідь 10Біологічне різноманіття водно болотних угідь 11Біологічне різноманіття водно болотних угідь 12

Відвідали фестиваль біологічних колекцій «Природа навколо нас»

    Охтирка біоколекції 4На запрошення керівництва Гетьманського національного природного парку 14 лютого 2020 року вихованці гуртків науково-дослідницького та туристсько-краєзнавчого напрямів Охтирського міського центру позашкільної освіти - Мала академія наук учнівської молоді та Великописарівська станція юних натуралістів разом зі своїми керівниками узяли участь у фестивалі біологічних колекцій «Природа навколо нас» на базі Тростянецької публічної бібліотеки.

   Вихованці з великим задоволенням пройшлись гарно оформленими сучасними залами бібліотеки, з великою цікавістю ознайомилися з виставкою біологічних колекцій тростянчан, пограли у біологічну гру «Як стати особливим», обмінялися досвідом та ідеями з ровесниками, поділились своїми напрацюваннями, представивши на розгляд публіки постери з результатами досліджень.

  Після змістовної і насиченої роботи у бібліотеці охтирчан чекали працівники музейно-виставкового комплексу «Тростянецький» для проведення екскурсії, а гостей з Великої Писарівки – екскурсія до «Музею лісу» Тростянецького лісового господарства, яку провів Красніков М.О.

Пмсарівка біоколекції лісхоз 1Пмсарівка біоколекції лісхоз 3Пмсарівка біоколекції лісхоз 4

 

 

 Охтирка біоколекціїОхтирка біоколекції2Охтирка біоколекції3

Стартував фестиваль біологічних колекцій «Природа навколо нас 2020»

   У Тростянецькій публічній бібліотеці за співпраці #Тростянецької міської ради та Гетьманського національного природного парку з 13 по 15 лютого 2020 року успішно стартував #фестивальбіологічнихколекцій «Природа навколо нас». Даний захід має на меті популяризацію знань про природу рідного краю, залучення учнівської молоді до природоохоронної та дослідницької роботи. 

   У перший день після урочистого відкриття заходу свої колекції презентували всі заклади загальної середньої освіти Тростянецької ОТГ та Комунального закладу позашкільної освіти «Палац дітей та юнацтва».

   Другий день фестивалю дуже багатий на зустрічі, гостей, події. Плідним він видався і для експерта Української природоохоронної групи Сергій Панченка та школярів закладів загальної середньої освіти Тростянецької міської ради, у яких він викликав інтерес біологічною грою "Як стати особливим".
⠀  Завітали на фестиваль і гості з сусідніх районів - вихованці Великописарівської станції юних натуралістів та Охтирського міського центру позашкільної освіти "Мала академія наук". ⠀
Велику зацікавленість у гостей викликала виставка біологічних колекцій тростянчан, сама Тростянецька бібліотека, екскурсії до #«Музею лісу» Тростянецького лісового господарства та #Краєзнавчого музею. Всі отримали черговий заряд яскравих вражень та матимуть що згадати про відвідування міста Тростянець.

   У Тростянецькій бібліотеці в межах фестивалю біологічних колекцій презентували наукові книги. Біолог та перекладач Ангеліна Русанова презентувала книги двох авторів у власному перекладі Райнер-Вест "Посадки в пост-природном мире" і Джеймс Хичмоу "Сея красоту", в яких автори пропонують методику створення ландшафтних композицій, засновану на власному досвіді і спостереженнях за природою.

   15 лютого - фінальний день фестивалю біологічних колекцій. Відбулася екскурсія "Природа та історія Тростянця" для делегації з Конотопа, огляд колекцій у публічній бібліотеці та презентація науково-дослідницької роботи вихованців зеленого класу Гетьманського НПП.

   У підсумку фестивалю біологічних колекцій відбулося підведення підсумків фестивалю та обговорення перспектив співпраці у сфері популяризації природоохоронних територій Сумщини.

фестиваль біологічних колекційфестиваль біологічних колекцій 4фестиваль біологічних колекцій 6фестиваль біологічних колекцій 7фестиваль біологічних колекцій 8фестиваль біологічних колекцій 10фестиваль біологічних колекцій 11фестиваль біологічних колекцій 12фестиваль біологічних колекцій 13фестиваль біологічних колекцій 14фестиваль біологічних колекцій 15фестиваль біологічних колекцій 17фестиваль біологічних колекцій 18фестиваль біологічних колекцій 19фестиваль біологічних колекцій 21фестиваль біологічних колекцій 22фестиваль біологічних колекцій 23фестиваль біологічних колекцій 24