20 травня – Всесвітній день бджіл

   Свято з’явилося у 2018-му, за ініціативою ООН. Саме в травні медоносні бджоли є найбільш активними, а потреба в запиленні є найвищою.
Всі ми знаємо бджіл із дитинства. Бо бджоли це ті комахи, які живуть на пасіці і дають мед. Але медоносні бджоли - це лише один вид із більше ніж 20 000 видів бджіл в світі. Це гігантська кількість. Розміри різних видів бджіл коливаються від 2 мм до 39 мм. А за кольором вони можуть бути сіренькі, чорні червоні чи мати блискуче металеве забарвлення, як жуки.
Частина із них (медоносні бджоли, джмелі та безжальні бджоли) живуть сім’ями, а більшість ведуть поодинокий спосіб життя і будують гнізда або в ґрунті, або різноманітних порожнинах. Важливо відмітити, що поодинокі бджоли жалять людину лише в крайньому випадку, коли взяти в руки чи випадково притиснути до тіла.
Всі ми знаємо, що бджоли впливають на врожай, оскільки вони є одним із основних запилювачів квіткових рослин. Тому необхідно оберігати бджіл, бо від цього залежить наш добробут.
Однією з найбільших бджіл в Україні є бджола тесляр звичайна (Xylocopa valga L.), (яку занесено до Червоної книги України). Саме зараз вона активно літає і її можна побачити на узліссях та на квітучих рослинах. Бджоли теслярі роблять свої гнізда в штучних гніздах, трухлявих деревах. Тому люди повинні допомагати цим комахам виживати в природі. Будуйте гнізда для комах! Дотримуйтесь правил природи! Не шкодьте, цінуйте, примножуйте, оберігайте!

20 травня Всесвітній день бджіл 120 травня Всесвітній день бджіл 220 травня Всесвітній день бджіл 3

Міжнародний день збереження біологічного різноманіття (флори і фауни Землі)

                Навколо нас природа,
                наче казка,
                Рослинний і тваринний
                дивосвіт.
                В природі є добро,
                любов і ласка.
                Про це всі знають
                із дитчих літ.

    Щороку  людство відзначає Міжнарордний день збереження біологічного різноманіття, проголошений Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй у 2000 році на 55 сесії.
Ця дата встановлена на честь прийняття 22 травня 1992 року Конвенції про біорізноманіття.
    Головне завдання Міжнародного дня біорізноманіття – привернути увагу громадськості до проблеми безповоротного зникнення на землі багатьох представників флори та фауни.
   Генеральною асамблеєя ООН період з 2011 по 2020 роки проголосила Декадою ООН з біорізноманіття. Головною ціллю декади є сприяння реалізації Страгічного плану зі збереження і сталого використання біорізноманіття на 2011-2020 роки.
   Доля людства тісно пов’язана з біологічною різноманітністю — різноманітям життя на землі. Біорізноманіття має важливе значення для сталого розвитку та добробуту людини. Це має вирішальне значення для скорочення бідності, у зв’язку з життево важливими товарам і екосистемними послугами, які воно може надати.
    Більше 3 мільярда людей залежать від морських та прибережних районів, в той час як більш 1,6 мільярда людей покладаються на ліси та інші лісові продукти, необхідні для виживання.
    Деградація середовища проживання і втрата біорізноманіття загрожують зменшенням засобів до існування більш ніж 1 мільярда людей, що живуть в посушливих і напівпосушливих земелях. Тому стратегії по захисту біорізноманіття повинні бути розроблені, що призведе до скорочення масштабів убогості і сталого розвитку.
    З нагоди відзначення цього Дня та з метою формування навичок екологічної культури школярів провідною фахівчинею Гетьманського національного природного парку Оксаною Сусловою організований вернісаж творчих робіт. До виставки активно долучилися виховнці  Литовського навчально-виховного комплексу: загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів - дошкільного  навчального закладу , Хухрянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (опорного закладу освіти) та Пологівського навчально-виховного комплексу Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області. Дякуємо юним поціновувачам природи за прекрасні роботи!
    Розкажіть друзям про 22 травня — Міжнародний день збереження біологічного різноманіття.
В природі створене усе,
щоб жити,
Радіти сонцю і рости
Людина в світі,
щоб добро творити,
Любити, цінувати й берегти! 

Міжнародний день збереження біологічного різноманіття флори і фауни Землі 2Міжнародний день збереження біологічного різноманіття флори і фауни Землі 5Міжнародний день збереження біологічного різноманіття флори і фауни Землі 3

Інноваційні технології розробки родовищ корисних копалин

   У повсякденному побуті нас оточують вже звичні для усіх речі: гроші, посуд, будівельні матеріали, сонячні панелі, усілякі гаджети тощо – все це є продуктом інноваційних технологій у природокористуванні. З чого усе почалось? Як відбувався розвиток технологій розробки родовищ корисних копалин? Чи є взагалі перспективи для трансформації гірничозбагачувального комплексу? Чи можна назвати гірничозбагачувальний комплекс України інноваційним, і взагалі, яке місце наша країна займає у світовій економіці природокористування? Відповідь на всі ці питання  отримали від спікера  Андрія Хорольського, кандидата технічних наук, старшого наукового співробітника Відділення фізики гірничих процесів Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова, секретаря Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, секретаря Ради молодих учених при Відділенні фізики і астрономії НАН України в ході лекції, яка відбулася 19 травня. Серед учасників була і провідна фахівчиня з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Суслова Оксана. Цікаво  дізнатися про сутність інновацій та їх місце в системі виробництва, чим загрожує відтермінування впровадження інновацій. Після цього перейшли до ознайомлення з нетрадиційними технологіями відпрацювання родовищ горючих, рудних, гідромінеральних, нерудних, самоцвітного каміння та гірничохімічної сировини. Розібрали досвід застосування інновацій під час розробки родовищ корисних копалин в Україні.

   У другій частині лекції учасники отримали від спікера відповіді на свої питання та ознайомились з трендами нетрадиційного видобутку копалин,  посиланнями на інформаційні ресурси.

Інноваційні технології розробки родовищ корисних копалин 1Інноваційні технології розробки родовищ корисних копалин 4Інноваційні технології розробки родовищ корисних копалин 5

 

Бджола - трудівничка

2Бджола трудівниця   20-го травня весь світ святкує День бджоли. Цей день дає нам змогу зрозуміти, на скільки важливі ці та інші маленькі, на перший погляд не помітні комахи для людства.

   Уявіть собі, що майже 90% дикорослих рослин та 75% провідних світових сільськогосподарських культур залежать від запилення. У бджіл дуже розвинений нюх, тому вони здатні «відчути» запах квітів за кілометр від себе. Збираючи мед, одна бджолосім'я здатна пролетіти за день сумарну відстань, рівну довжині екватора. Бджоли – єдині комахи на землі, які можуть виготовляти їжу для людини. Бджолиний мед – ні з чим не зрівняється за харчовим та цілющими властивостями продукт, це справжнє диво природи, її великодушний дарунок. Він вміщує більшість елементів таблиці Менделєєва, насичений амінокислотами і багатьма іншими біологічно активними сполуками! А чи замислювались Ви, чому бджоли гудуть? Відповідь досить проста – бджоли дуже швидко рухають своїми крилами, до двохсот помахів в секунду, через що і з'являється специфічний гул.

   Тому, щорічно відзначаючи Всесвітній день бджіл, ми можемо підвищити поінформованість про важливу роль, яку бджоли та інші запилювачі відіграють у збереженні здоров'я людей та планети. Ми всі можемо зробити свій внесок у допомогу бджолам!

День любові до дерев

   Неможливо переоцінити величезне значення дерев в житті людини. Цей природний захисник навколишнього середовища відіграє важливу роль в очищенні від різноманітних фізичних та хімічних забруднювачів.

   16 травня за екологічним календарем відзначається День любові до дерев.

   Це довгоживучі організми на Землі, вони ніколи не помирають від старості, які здатні спілкуватися та захищатися від нападників комах. У них є те, за що їх любити, але є також кілька досить дивних фактів про них.

   Дерева існують лише останні 10% усієї історії Землі. Деякі не мають стелі зростання. Вони допомагають один одному відбиватись від хижаків. Дерева можуть "розмовляти" один з одним і навіть ділитися поживними речовинами. Доведено, що просто дивлячись на дерева, ми почуваємося щасливішими, менш напруженими і більш творчими. Дерева – необхідні компоненти багатьох природних екосистем і важливі елементи в створенні штучних ландшафтів. Вони утворюють сприятливий мікроклімат, покращуючи умови життя, і завжди займали особливе місце в житті людей. Такі дерева як верба, дуб, тополя є символами України, а каштан – зеленим символом Києва. Ліси забезпечують середовище для всіляких рослин і тварин, є джерелом цілого ряду лікарських рослин, ягід, фруктів і горіхів. Про значення дерев для життя людини розповіла українським школярам представник Гетьманського національного природного парку Наталія Євдокимова.

   Любіть дерева, адже вони відчувають вашу любов! І пам'ятаймо, що це дорогоцінний ресурс, створений природою!

день любові до дерев 3день любові до дерев 5день любові до дерев 4

    

13 травня - Всесвітній день кульбаб

  13 травня Всесвітній день кульбаб 1Кульбаба – це саме та квітка, яку впізнають практично всі. Адже вона проростає майже всюди. Та насправді у світі налічується понад дві тисячі видів кульбаб! Тому навіть не кожен експерт може їх розрізнити.

   Ця жовта квітка найперше цікава тим, що після квітнення, кульбаба перетворюється на пухнасту кульку з насінням. Багато людей вважає ці дві стадії розвитку – різними рослинами!

   Слово "кульбаба" походить від праслов’янського слова "кульбастий", тобто квітка, яка здатна до загинання, округлості, горбата, загнута.

   Кульбабу лікарську застосовують  у народній медицині. Рослина містить  дуже багато вітамінів. А у коренях деяких видів міститься каучук, з якого виготовляють шини для транспортних засобів.  Листя використовують в косметиці.

   Кульбаба здавна використовувалася в їжу різними народами.  Більшість народів вважають кульбабу бур'яном, а в Китаї її називають овочем. З бутонів кульбаби готують варення, з підсмажених коренів кульбаби роблять напій.

   За ініціативи провідної фахівчині Гетьманського національного природного парку Суслової Оксани вихованці Охтирського міського центру позашкільної освіти - Малої академії наук учнівської молоді Соловей Єлизавета, Лихенко Софія (гурток "Народний танець" керівник Клавдія Кравченко), Похолков Михайло, Ковтун Богдана, Ганцева Поліна (гурток "Класичний танець" , керівник Тетяна Криклива), Шнайдер Тимофій, Єфіменко Катя (гурток "Юний хімік", керівник Ткаченко Наталія), Линник Зоряна( гурток  "Неорганічна хімія"керівник Ткаченко Наталія), Груніч Марія ( гурток "Початково-технічне моделювання" , керівник Хоменко Тарас Григорович) взяли участь у фоточеленджі "Диво-кульбабка". Діти фотографували квіти, плели віночки. Милуючись, вивчай, люби і зберігай!

13 травня Всесвітній день кульбаб 813 травня Всесвітній день кульбаб 213 травня Всесвітній день кульбаб 6

Наближається Всесвітній день мігруючих птахів

 мігруючі птахи  Один з найдовших перельотів без зупинки здійснюють грицики малі з Аляски, його довжина близько 7 тисяч км.

   Бути вільним, як птах в небі - мрія і прагнення безлічі людей. Хтось тільки на шляху до цього, а для когось це вже не питання, адже справжня свобода, вона ніколи не покидає нас. Вона супроводжує нас всюди і знаходиться всередині нашого серця, як знаходиться і всередині серця цих унікальних представників усього пернатого світу.

  Всесвітній день, присвячений мігруючим, або перелітним птахам, має свою унікальну історію. Офіційно він був проголошений в 2006-му році і з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання.

   У 2022 році Всесвітній день мігруючих птахів припадає на 14 травня.

  Проблеми мігруючих птахів виникли далеко не сьогодні. Вони хвилювали прогресивне міжнародне співтовариство ще з початку минулого сторіччя, про що свідчить підписана в 1906-му році Міжнародна конвенція з охорони птахів і наступний за нею «Міжнародний договір про перелітних птахів», ратифікований у 1918-му році. Звичайно ж проблема не зникла сама собою. Більш того, неспокійний час і проблеми свобод самої людини, перекрили в цьому плані самі добрі ініціативи. Будемо сподіватися, що цього разу нам всім і спільно, вдасться встановити чітку позитивну тенденцію у цьому питанні і наші пернаті друзі відчують позитивний рух.

   Не залишайтеся байдужими до екологічних проблем 14 травня і Всесвітній день мігруючих птахів нехай буде гарний привід для цього. Беріть участь в екологічних заходах – це внесок у наше майбутнє і майбутнє наших дітей! З Днем мігруючих і перелітних птахів!

Бережімо птахів!

   12 травня відбувся другий дистанційний вебінар "Що птахи роблять весною?", учасником якого стала провідна фахівчиня з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Суслова Оксана. 

   Орнітологиня Ганна Кузьо, яка працює з Франкфуртським зоологічним товариством, розповіла про особливості весняного життя пернатих: синиць, вивільг, дятлів, повзиків, довгий чорної, голуба-синяка, припутня, ремеза, солов'я, очеретянки ставкової, сороки та ін. Особливу увагу звернула на пташину конкуренцію, пташиний реюз, пташиний моббінг. Цікавою була розповідь про гніздові території,  будівельні матеріали для сімейного гнізда, відкладання яєць, догляд за пташенятами, ворогів.

   Орнітологиня познайомила учасників з найпоширенішими пернатими України. Зупинилася на міграції бджолоїдок, лелек. Розповіла для чого важлива мертва деревина.

   Життя птахів - цілий світ природи. Це діти повітря. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через пустелі і моря. Це наші помічники, захисники полів, лісів, садів від шкідників. 

   Пам'ятаймо про це. Бережімо птахів! 

Бережімо птахів 2Бережімо птахів 3Бережімо птахів 6

Будьте пильними та бережіть себе!

 Будьте пильними та бережіть себе 1  Як уже повідомлялося раніше адміністрацією Гетьманського національного природного парку, відповідно до розпорядження Сумської обласної Військової адміністрації від 24.03.2022 року №100-ОД забороняється відвідування екосистем Охтирського району, в тому числі території Гетьманського національного природного парку, адже є дуже небезпечним для життя та здоров’я людей! Забороняється спалювання сухої рослинності та її залишків! Це може не лише спричинити пожежу, а й призвести до детонації вибухонебезпечних предметів, які залишилися після вторгнення окупаційних військ!        

   При обстеженні територій, виявляється дуже багато вибухонебезпечних предметів, боєприпасів та їх нерозірвані частини, міни, розтяжки, саморобні вибухові пристрої, які можуть бути замасковані під безпечні предмети, навіть іграшки. Всі такі неприємні знахідки оглядаються, вилучаються або знищуються на місці спеціальними підрозділами.

   Не зволікайте на застереження, будьте пильними та бережіть себе!

Будьте пильними та бережіть себе 3Будьте пильними та бережіть себе 6Будьте пильними та бережіть себе 7

Працює переносна фотовиставка

 Працює переносна фотовиставка 1Працює переносна фотовиставка 4  Незважаючи на складні часи, працівники відділу рекреації та екоосвіти Гетьманського національного природного парку намагаються робити все, щоб громадяни пам’ятали приємні миттєвості спілкування з природою, яка оточує нас. Так нещодавно було відкрито переносну фотовиставку «Гетьманський національний природний парк» в адміністративному приміщенні Великописарівської територіальної громади. Громадяни, які були присутні на відкритті, жваво цікавились подальшою роботою парку та отримали відповіді від працівників Парку на всі поставлені запитання. В подальшому виставка буде переміщуватися по черзі до всіх установ та організацій, які зараз працюють у Великій Писарівці.