Провели поновлення мінералізованих смуг

 Провели поновлення мінералізованих смуг  Працівники Гетьманського національного природного парку провели поновлення мінералізованих смуг навколо соснових насаджень.
   Важливо постійно здійснювати догляди за ними: поновлювати мінеральний шар ґрунту, слідкувати, щоб горючі матеріали, такі як хвоя, трава, листя та інші – не були на поверхні.
   Запобігання лісовим пожежам під час пожежонебезпечного періоду є одним з пріоритетних напрямків роботи працівниківі Парку. Крім цього, протягом усього пожежонебезпечного періоду працівники служби державної охорони проводять патрулювання лісових масивів та екосистем.
   Адміністрація Гетьманського НПП нагадує – прості правила пожежної безпеки, які вбережуть природні екосистеми.

Міжнародний день клімату: виховуємо екосвідомість з дитинства

 Міжнародний день клімату  Щороку 15 травня світ відзначає Міжнародний день клімату — важливе нагадування про те, наскільки тендітною є наша планета і як кожен з нас може зробити внесок у збереження її майбутнього.
   Нещодавно на базі Охтирського молодіжного центру та КЗ "Великописарівська публічна бібліотека" відбулася екологічна година на тему: «Збережемо клімат — збережемо життя!». Захід об’єднав юних природолюбів навколо важливої теми збереження довкілля.
   Під час заняття ми говорили про зміну клімату, глобальне потепління, парниковий ефект та роль людини в екологічних процесах. У доступній формі дітям було пояснено, чому так важливо берегти природу, економити ресурси, висаджувати дерева та зменшувати кількість відходів.
   Одним із найцікавіших моментів стала гра «Сортуй правильно!», під час якої діти навчались сортувати сміття: папір, пластик, скло, органічні відходи та небезпечні речовини. Гра допомогла закріпити знання у веселій, інтерактивній формі, а також сформувала розуміння, що правильне сортування сміття — це один із найпростіших способів допомогти довкіллю.
   Такі заходи є надзвичайно важливими, адже саме через гру та спілкування формується екологічна культура. Ми віримо, що екосвідоме покоління здатне змінити світ на краще.

Весняна декада спостереження за птахами

Весняна декада спостереження за птахами   Провідні фахівці з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку провели пізнавальний та натхненний захід для вихованців туристичного гуртка Палацу дітей та юнацтва.
   Захід відбувся у міському парку — справжній оазі для перших весняних пташиних голосів. Діти вчилися бути уважними слухачами природи: прислухалися до співу, намагалися розпізнати знайомі голоси та спостерігали за пернатими друзями у природному середовищі.
Ми говорили про те:
- чому птахи співають навесні,
- які птахи вже повернулися з вирію,
- як їх можна впізнати за зовнішністю та голосом,
- чим можемо допомогти птахам у місті.
   Діти активно долучалися до розмови та ділилися власними спостереженнями — було весело й по-весняному натхненно.
   Такі заходи — це чудова можливість не тільки дізнатися більше про природу, а й навчитися бути уважними, терплячими й дбайливими спостерігачами.

Допомога — це не просто внесок.

Допомога   Висловлюємо щиру подяку керівнику національного природного парку Голосійвський та ГО "Бігова Україна" за фінансову підтримку.
   У такі непрості часи ваша допомога — це не просто внесок, а справжній вияв людяності, солідарності та взаємної підтримки. Надані кошти будуть спрямовані на виконання завдань покладених на службу державної охорони нашої установи, задля збереження природних екосистем. Коли фахівці з охорони довкілля підтримують один одного, це створює міцну спільноту, де кожен куточок дикої природи отримує шанс на життя і процвітання, особливо зараз в умовах війни.
   Це об'єднання навколо спільної справи надихає, зміцнює віру та дає відчуття, що ми не самі. Разом ми — сила, здатна долати будь-які виклики.
   Щиро дякуємо кожному з вас за небайдужість і тепло вашого серця.

«Спільні простори: створюємо міста та громади, дружні до птахів»

Спільні простори   10 травня відзначається Всесвітній день мігруючих птахів (World Migratory Bird Day) – щорічна глобальна інформаційна кампанія, що має на меті підвищити обізнаність громадськості про необхідність збереження перелітних видів птахів та місць їх перебування. У 2025 році Всесвітній день мігруючих птахів відзначається під гаслом: «Спільні простори: створюємо міста та громади, дружні до птахів». Це гасло підкреслює важливість створення та підтримки середовищ, у яких птахи та люди можуть мирно співіснувати.
   Багато видів птахів кожної весни здійснюють міграцію на значні відстані до місць гніздування, а восени, через зміну екологічних та кормових умов, повертаються до місць зимівлі. На цьому шляху необхідним є забезпечення збереження місць їх зупинок, особливо заболочених територій, важливих для відпочинку та харчування мігруючих птахів, зокрема і на території Гетьманського НПП.
   Спостереження за масовими міграціями птахів приваблюють багатьох любителів природи. На території Гетьманського НПП для спостережень за перелітними зграями птахів найкраще підходять відкриті лучні ділянки заплави р. Ворскла. На сьогодні, до всіх переліків проблем з якими стикалися птахи – додалося ще й повномасштабне вторгнення. Птахи виснажуються через зміну маршрутів та відсутності можливості відпочити. Пернаті гинуть внаслідок бойових дій, покидають свої родинні гніздечка та мігрують, втрачають потомство.
   Всесвітній день мігруючих птахів інформує людство про загрози, з якими стикаються перелітні птахи, та закликає усіх до міжнародної співпраці по збереженню біорізноманіття.

Захоплюючий захід до Дня мігруючих птахів!

  Захоплюючий захід до Дня мігруючих птахів Провідні фахівці Гетьманського національного природному парку провели захоплюючий захід до Дня мігруючих птахів!
   Учні початкової ланки філії Ліцею №3 стали активними учасниками цієї екологічної події!
Протягом заходу ми разом відгадували звуки птахів, вчилися розпізнавати їхні голоси та дізнавалися про їхні унікальні звички. Учні задавали цікаві питання, на які наші провідні фахівці з екологічної освіти з радістю відповідали!
   Але це ще не все! Ми також провели веселі вікторини, які не лише розважили, але й навчали. Діти виявили неабияку кмітливість і знання про птахів, їхні міграції та важливість їх охорони.
   Цей захід став чудовою можливістю для дітей адже вони не лише дізнатися більше про природу, але й зрозуміти, як важливо берегти нашу екосистему. Дякуємо всім учасникам за активність, цікавість та позитивний настрій! Разом ми можемо зробити світ кращим і зберегти красу нашої природи!

Захід до Всесвітнього дня кульбабки

  Захід до Всесвітнього дня кульбабки З нагоди святкування Всесвітнього дня кульбабки провідні фахівці з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку завітали до Охтирської ЗОШ №11. Для учнів третіх класів провели цікаве й пізнавальне екологічне заняття, яке супроводжувалося творчим майстер-класом.
   Діти переглянули коротке відео про кульбабу, дізналися багато нових і несподіваних фактів про цю яскраву весняну рослину: її роль у природі, користь для здоров’я, а також важливість для перших весняних запилювачів. Особливо учнів вразило, що кульбаба — не просто прикраса весняного пейзажу, а справжній природний рятівник, що підтримує життя після зими.
   На завершення заходу діти взяли участь у майстер-класі: під керівництвом фахівчинь Парку виготовили символи весни — кульбабки з паперу. Зроблені власноруч вироби школярі подарують своїм матусям до Дня матері, поєднавши любов до природи з любов’ю до рідних.
   Такі заходи сприяють формуванню екологічної свідомості, пробуджують інтерес до навколишнього світу та виховують у дітей бережливе ставлення до природи з раннього віку.

Польовий виїзд з метою геоботанічного обстеження лісів.

 Польовий виїзд з метою геоботанічного обстеження лісів. 4  Науковці Гетьманського НПП Сергій Панченко та Микола Баштовий відзначили чергову річницю створення Парку польовим виїздом з метою геоботанічного обстеження лісів з синузіями весняних ефемероїдів. Одержані матеріали доповнили явлення про сукцесійні зміни в синузіях ефемероїдів заплавних лісів Охтирського ПОНДВ.
   Крім основної задачі, долучилися до City Nature Chalenge -2025, який ініціювали на платформі iNaturalist. Отже, ще було зібрано свіжий і якісний геотегований флористичний матеріал для поповнення глобальної бази INaturalist з території Гетьманського НПП та прилеглих ділянок.
   Радісно було споглядати безхмарне небо, та під звуки людських тривог та курликання символічного для Парку птаха – журавля сірого (Grus grus). Журавель сірий в Україні рідкісний гніздовий і звичайний перелітний вид. На жаль ці птахи для фотосесії були досить обережні і людину, навіть науковців, близько не підпустили. Їх трубне гучне курликання, було чутно на кілька кілометрів. Такі гучні звуки журавлі вміють видавати завдяки тому, що у них дуже довга трахея. Вона утворює петлю біля кілю грудної кістки та слугує резонатором, посилюючи голос у багато разів. Просуваючись до водно-болотних угідь ми добре чули як на гніздовій території пара видала гучні узгоджені крики, які зливалися в систему сигналів та сповіщали нас та інших журавлів про те, що ця територія зайнята.
   На маршруті трапилася ще одна фауністична знахідка – активне боброве поселення на одному з рукавів р. Ворскла. Ресурси по берегах вже майже вичерпано, тому тварини протоптали доволі широку стежку за кормом і добувають не типові в своєму раціоні в’язи. Бобри неохоче полишають воду, але голод змушує їх долати понад 50 метрів суходолом.

 

Екологічна година "Збережи пернатих друзів".

  Збережи пернатих друзів Всесвітній день мігруючих птахів відзначається щороку у другу суботу травня та має на меті привернути увагу до важливості охорони перелітних птахів та їхніх середовищ існування.
   Сьогодні, провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського НПП завітала до учнів 5 класу ЗОШ № 11, де до Всесвітнього дня мігруючих птахів провела екологічну годину "Збережи пернатих друзів".
   Діти дізналися, що птахи — це природні регулятори чисельності комах, гризунів і навіть бур’янів. Наприклад, ластівки з'їдають тисячі комарів щодня. Мігруючі птахи перелітають тисячі кілометрів між країнами та континентами, і є символом глобального біорізноманіття. Їхнє збереження — спільна справа багатьох народів. Якщо зникають птахи — це сигнал, що з екосистемою щось не так.
   Цей день інформує людство про загрози, з якими стикаються перелітні птахи, та закликає усіх до міжнародної співпраці для збереження біорізноманіття.

Екозахід «Живе дерево» для дошкільнят.

  Екозахід Живе дерево для дошкільнят Цього тижня фахівці з екоосвіти Гетьманського національного природного парку провели пізнавальний захід для наймолодших природолюбів.
   Діти дізналися про будову дерева — корінь, стовбур, гілки та листя, а також про тваринок, які мешкають серед дерев: білочку, дятла, мурашок .
   Особливий захват викликали живі гілочки дерев і рослин, які ми принесли з собою. Діти могли розглянути їх зблизька, доторкнутися, понюхати аромат хвої та листя — справжній ліс у дитсадку!
   Протягом заходу грали, відгадували загадки, рухалися як деревця на вітрі та створювали власні казкові аплікації
   Дякуємо за щирі емоції та інтерес до природи!
   Природа починається з любові до кожного листочка