За інформацією ГУ ДСНС України у Сумській області.

За минулу добу на Сумщині піротехніки ДСНС виявили та знищили 7 вибухонебезпечних предметів
6 червня на території Сумської області, піротехнічними підрозділами ДСНС України, виявлено та знищено 7 вибухонебезпечних предметів, а саме артилерійські снаряди різних калібрів, мінометні міни, постріл гранатомету та ручну гранату. Дані боєприпаси були виявлені на територіях Конотопського, Сумського, Охтирського та Шосткинського районів.
Рятувальники вкотре застерігають громадян бути уважними та обережними, у разі виявлення вибухонебезпечних та інших підозрілих предметів, не наближатися до них, а тим більше не чіпати, не намагатися перенести або розібрати. Відійдіть на безпечну відстань, не менше 100 метрів, тим шляхом, яким прийшли та зателефонуйте в оперативні служби за номерами «101» або «102».

За інформацією ГУ ДСНС України у Сумській області 1За інформацією ГУ ДСНС України у Сумській області 2За інформацією ГУ ДСНС України у Сумській області 3За інформацією ГУ ДСНС України у Сумській області 4За інформацією ГУ ДСНС України у Сумській області 5

Як вберегти природу?

Вироби з пластику, зокрема пляшки ввійшли у наше життя різко й надовго.. Пластикова тара має дуже тривалий термін розпаду. Вона чи то пак матеріал, з якого вона зроблена, практично не піддається утилізації, а спалювати її небезпечно. Отож, постають одвічні питання – що робити, як вберегти природу?
До Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, який весь світ відзначає 5 червня, провідний фахівець з екологічної освіти Наталія Кварта завітала на відкриття лаунж-зони для дітей «Бібліотека під липами – територія розваг та відпочинку» до Охтирської центральної публічної бібліотеки де провела екологічний майстер-клас «Друге життя пластиковій пляшці». Під час заняття діти дізналися, що під впливом сонячного світла, повітря та води розкладання пластику складає кілька сотень років, про величезну шкоду яку завдає пластик довкіллю, і найголовніше, чим можна замінити вироби з пластику в повсякденному житті. Разом з дітьми ми дали друге життя пластиковій пляшці, виготовивши разом цікаві горщики для квітів.
Використані пластикові пляшки краще не викидати у сміття, а здавати на переробку з метою подальшого їх застосування у різних галузях промисловості. Збережемо природу разом!

Як вберегти природу 1Як вберегти природу 2Як вберегти природу 3Як вберегти природу 4Як вберегти природу 5

Збереження флори Гетьманського НПП

6 червня 2023 року фахівці відділу екологічної освіти та рекреації Гетьманського НПП Михайло Обідець та Віктор Гонтаренко зустрілись з колективом працівників Великописарівської селищної бібліотеки. Темою зустрічі на початку літнього сезону була різноманітність і збереження рідкісних і червонокнижних видів рослин на території Гетьманського парку.
До зустрічі працівники бібліотеки підготували цікаву виставку літератури на екологічну тематику. Фахівці парку в доступній формі ознайомили присутніх з рослинним світом краю. Особливу увагу звернули на необхідність збереження природи в умовах воєнного стану.

Збереження флори Гетьманського НПП 1Збереження флори Гетьманського НПП 2Збереження флори Гетьманського НПП 3

Вплив війни на «заповідні діаманти» України

5 червня у Всесвітній день охорони навколишнього середовища, провідний фахівець з екологічної освіти Наталія кварта завітала до музейного кіно клубу «DOCUпанорама» проєкту «DOCU ДІЄ 2.0» (модератор Людмила МІЩЕНКО) де переглянули фільм «Заповідник Асканія Нова» (режисер фільму Андрій Литвиненко). За словами режисера, образ Асканії - це образ дуже цінного, заповідного діаманта.
Сюжет фільму розгортається навколо чотирьох героїв із цілковито різними характерами, долями та цілями. Проте їх поєднує одне – бажання зберегти життя серед найбільшої в Україні оази, що наразі стрімко втрачає свою унікальність.
Модератор кіноклубу Людмила МІЩЕНКО зосередила увагу присутніх про життя заповідника в умовах окупації, як війна впливає на екологію півдня України.
Експертом на кінопоказі виступила Наталія КВАРТА зазначила: "Особливо великої шкоди зазнали території Гетьманського національного природного парку. Військові дії є одним із негативних факторів впливу на життя птахів та звірів та ареал їхнього розселення. На даний час туристичні послуги парком не надаються. Чекаємо перемоги для відновлення повноцінної рекреаційної роботи."
Після перегляду глядачі обговорили екологічну небезпеку, збитки, які війна наносить природі України.
«DOCU / CLUB Фінансується Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France.
#docuclub
#docuclub
#docu_показ

Вплив війни на заповідні діаманти України 1Вплив війни на заповідні діаманти України 2Вплив війни на заповідні діаманти України 3

5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Щорічно 5 червня відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища.
Цього року відбувся захід присвячений 51-ріцниці Всесвітнього Дня охорони навколишнього середовища. На запрошення Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської обласної державної адміністрації співробітники Гетьманського національного природного парку прийняли участь в цьому заході який був проведений на теренах Сумського національного аграрного університету.
Відзначення цього Дня розраховане на те, щоб привернути увагу громадського суспільства до проблем довкілля, підкреслити гостру необхідність у зміні відношення людини до природи, підвищити екологічне виховання громадян.

В цей день слів подяки заслуговують не тільки працівники природно-охоронної галузі, але й люди багатьох дотичних професій, а також усі ті, хто власною працею та звитягою на користь довкілля допомагає державі вирішувати екологічні проблеми, втілювати в життя ідеї сталого розвитку.

Саме до відзначення цього Дня приурочено підведення підсумків та відзначення грамотами Сумської обласної ради, Сумської державної адміністрації, Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської державної адміністрації працівників природоохоронної галузі та їх ветеранів.

Всесвітній день охорони навколишнього середовища 1Всесвітній день охорони навколишнього середовища 2Всесвітній день охорони навколишнього середовища 3Всесвітній день охорони навколишнього середовища 4Всесвітній день охорони навколишнього середовища 5

Діти - наша найдорожча цінність!

1 червня у всьому світі відзначають Міжнародний день захисту дітей. Свято засноване в Парижі в 1949 році з ініціативи Міжнародної демократичної федерації жінок, щоб звернути увагу на проблеми, які мають діти. Традиційно в цей день влаштовують ярмарки, розпродажі та розважальні заходи для дітей.
Сьогодні, 1 червня провідний фахівець з екологічної освіти Наталія Кварта спільно з Охтирською центральною публічною бібліотекою організували дитячий майданчик «Місце зустрічі – країна дитинства». Тут діти знайомилися з цікавими станціями - екологічні майстер-класи «Яким має бути дитинство», «Літературний дворик», «Перехрестя веселих забав» та музичний екстрим просто неба. Діти, на свіжому повітрі, знайомилися з кожною станцією, та долучалися до роботи, яка припали їм до душі!
На жаль, День захисту дітей 2023 в Україні проходить в умовах повномасштабної війни. Багато дітей були змушені тимчасово виїхати з країни, деякі перечікують повітряні тривоги в укриттях, тисячі живуть в зоні бойових дій. Війна торкнулася життя кожного маленького українця. Тому в це свято дорослим особливо важливо підтримати дітей і показати, що ми завжди поруч.
Діти – це наше майбутнє, наш сенс життя і наше щастя. Нехай дітям завжди світить сонце яскраво, життя дарує приємні подарунки, а вночі на чистому небі для них сяятимуть мільйони красивих зірок....

Діти наша найдорожча цінність 1Діти наша найдорожча цінність 2Діти наша найдорожча цінність 3Діти наша найдорожча цінність 4Діти наша найдорожча цінність 5Діти наша найдорожча цінність 6

Дводенний тренінг в рамках проєкту «Людський вибір»

29 та 30 травня 2023 року в рамках проєкту «ЛЮДСЬКИЙ ВИМІР: Ефективне управління за допомогою даних та залучення громад. Збір та використання даних», що впроваджується Міжнародною організацією з міграції (МОМ) за фінансування Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади, відбувся тренінг для представників Тростянецької громади.
Мета участі у проєкті — реалізація інклюзивної, гендерно-чутливої політики, зокрема забезпечення захисту та повну інтеграцію в громаду усіх верств населення.
Провідний фахівець з екоосвіти Гетьманського національного парку, Юлія Гранкіна, взяла участь в тренінгу. Під час заходу учасники мали змогу дізнатися:про способи збору даних та їх значення для формування політики громади; які є підходи до збору даних; як планувати дослідження; які якісні та кількісні методи збору даних доцільно використовувати в конкретній ситуації; що таке етичний збір даних, а також як зробити швидку оцінку потреб у громаді.

Людський вибір 1Людський вибір 2Людський вибір 3

Збереження біологічного різноманіття

30 травня фахівці відділу екологічної освіти та рекреації Гетьманського НПП Михайло Обідець та Віктор Гонтаренко зустрілися з колективом Станції юних натуралістів Великописарівської громади. Темою зустрічі були проблеми спільної роботи по інформаційному та практичному забезпеченню збереження біологічного різноманіття Гетьманського парку, в тому числі рідкісних та червонокнижних видів дикорослих рослин.
Також керівники гуртків провели цікаву екскурсію територією станції. Де, крім великого різноманіття дерев, кущів, квітів і агрокультур, вирощуються і дикорослі рідкісні рослини – Ломиніс цілолистий, Ковила волосиста, Горицвіт весняний, Анемона лісова, Цибуля ведмежа.
На жаль, у зв’язку з постійними обстрілами нашої громади юннатів не запрошували. Викладачі працюють з дітьми дистанційно.

Збереження біологічного різноманіття 1Збереження біологічного різноманіття 2

Актуальні проблеми дослідження довкілля

25-26 травня 2023р. відбулася Х Міжнародна наукова конференція на тему «Актуальні проблеми дослідження довкілля». Співорганізатори конференції Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка Природничо-географічний факультет, Гетьманський національний природний парк, Національний науково-природничий музей НАН України, Пряшівський університет (Словаччина), Талінський університет (Естонія), Університет Св. Кирила і Мефодія в Трнаві (Словаччина), Батумський державний університет імені Шота Руставеллі підібрали дуже актуальну тему сьогодення.
Саме 26 травня у м. Тростянці, у Центральній бібліотеці, відбувся другий день конференції з темою «Актуальні напрямки наукових досліджень у Гетьманському НПП та його місце у складі мережі рекреаційно-інформаційних центрів «Шлях». З вітальним словом долучилися заступник міського голови Тростянецької міської ради Володимир Злепко, в.о. директора Гетьманського НПП Олександр Кварта та декан природничо-географічного факультету Сумського ДПУ ім.. А.С. Макаренка Людмила Міронець. Свої наукові доповіді презентували працівники науково-дослідного відділу Гетьманського НПП та науковці Сумського ДПУ ім. А,С, Макаренка. Також до конференції долучилися працівники інших природоохоронних установ Сумщини, Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки, Сумського національного аграрного університету та студенти.
Робота конференції видалась плідною, результативною. Працюємо далі над новими дослідженнями та спільними проектами.

Актуальні проблеми дослідження довкілля 1Актуальні проблеми дослідження довкілля 2Актуальні проблеми дослідження довкілля 3Актуальні проблеми дослідження довкілля 4Актуальні проблеми дослідження довкілля 5Актуальні проблеми дослідження довкілля 6

Яскраві враження та позитивні емоції

Вело-прогулянки — цікавий і корисний для здоров’я активний відпочинок. Він дарує яскраві враження і позитивні емоції.
Тривалі велосипедні прогулянки на свіжому повітрі змушують легені людини працювати на повну силу. При цьому кров збагачується киснем, який надходить до клітин головного мозку та інших життєво важливих органів. Найефективнішими вважаються вело-прогулянки у лісі, оскільки вони сприяють емоційному розвантаженню і позитивно впливають на легені. А якщо вам доведеться здійснити вело прогулянку ще й з провідним фахівцем з екологічної освіти, то вам надзвичайно пощастило! Адже під час такої прогулянки ви ще дізнаєтесь багато цікавого та корисного про ліс та їх мешканців.
21 травня, провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського НПП Валентин Сталінський разом з вихованцями здійснили вело-прогулянку безпечними стежками, подолавши відстань – 45км за один день! А вам слабо?
Проїхавши на велосипеді лісовими стежками Гетьманського національного природного парку, ніякі повсякденні проблеми вас більше не цікавлять. Є тільки ви і природа. Чи це не щастя! Велосипедні прогулянки суттєво поліпшують загальний емоційний стан людини, відволікають його від різних проблем і відновлюють настрій. Користь велосипеда щодо нервової системи доведена різними дослідженнями.

Яскраві враження та позитивні емоції 1Яскраві враження та позитивні емоції 2