На гостини до синички!

   Вже багато птахів відлетіли в теплі краї. Однак деякі види пернатих залишилися. Для зимуючих птахів зима - дуже важка пора року. Через холод вони втрачають багато тепла. Для того, щоб зігрітися, птахам необхідно багато їсти. Взимку їжі їм потрібно набагато більше, ніж влітку.  Тому птахи, повинні добувати серед снігів собі прожиток. 

   Провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Суслова Оксана провела екологічне заняття "На гостини до синички" для учнів 4 класу Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №6 (класний керівник Дудченко Юлія). На занятті школярі дізналися про життя зимуючих птахів та зробили пташок з паперу в знак нагадування про зустріч. Дітлахи ,граючи, зробили багато корисних висновків і запам'ятали правила підгодівлі.

   Якщо поповнювати запаси у годівниці регулярно, птахи оселяться поблизу і влітку, очищатимуть навколишні дерева від шкідників.

   Скільки б не було у тебе різних справ, забав та веселощів, не забувай про своїх крилатих друзів. Допоможи їм, і вони стануть тобі у пригоді, сторицею віддячать своєю невтомною працею та піснями. 

"Пора майструвати нову годівничку,

Щоб сипати вчасно зерно і пшеничку!

Щоб птиці щоранку могли прилітати

І співом веселим весну зустрічати!"

На гостини до синичкиНа гостини до синички 1На гостини до синички 3

Я у світі не один, що я знаю про тварин

 Я у світі не один що я знаю про тварин 9Я у світі не один що я знаю про тварин 8 Домашні тварини є частиною нашого життя, улюбленцями, здатними прикрасити наше дозвілля і подарувати такі необхідні кожному з нас любов і увагу. Тварина знаходиться поряд з людьми з давніх часів, і основна роль домашнього вихованця полягає в тому, щоб бути надійним товаришем і відданим другом людині.

  З 25 листопада по 2 грудня за співпраці заступника начальника відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Гетьманського національного природного парку Наталії Євдокимової та завідуючої спортивно-масовим відділом КЗПО «Палацу дітей та юнацтва» Тростянецької міської ради Ларисою Усенко для вихованців гуртків Зразкової студії образотворчого мистецтва «Веселка» (керівники Лахтарина Н.С. та Хижняк А.В.), «Країна чарівного мистецтва» (керівник Сокура Н.О.), пройшли заходи присвячені Дню домашніх тварин, що відзначається 30 листопада.

   На екологічних хвилинах спілкування в ігровій формі діти повторили правила догляду за домашніми тваринами: «Я у світі не один, що я знаю про тварин», «Що любить мій пухнастик, а за що образиться?», «Чистота-запорука здоров’я», «Правила поведінки під час прогулянки з твариною».

   Діти з задоволенням ділились розповідями про характер та звички своїх чотирилапих друзів, а також презентували результати своєї творчості та оформили тематичну виставку малюнків.

Я у світі не один що я знаю про тварин 1Я у світі не один що я знаю про тварин 2Я у світі не один що я знаю про тварин 3

Добро починається з тебе!

Хай світом править доброта,

Хай творить тисячу чудес,

Вона на цій Землі свята,

Вона сягає до небес!

    Творити добро легко і приємно. Можна підняти папірець, кинутий недбалою людиною, подякувати продавцю у магазині, допомогти зимуючим птахам! Часто ми забуваємо про тих, кому наша допомога просто необхідна!

    З настанням зими, нашим зимуючим птахам стає дуже холодно і голодно. Сьогодні, 2 грудня працiвник Гетьманського НПП Кварта Наталія провела екологічне заняття учням 1, 2 та 4 класів Сосонської філії Охтирської ЗОШ ім. Антоненка-Давидовича (класний керівник Черкасова Т.О.). Під час заняття діти дізналися біологічні особливості та цікаві факти з життя пташок. Крім того, провели майстер-клас «Екологічна годівничка», на якому дітки дізналися, яке ж зерно є корисним для пташок?

   Давайте не забувати про те, що ми – одна велика сім’я на маленькій планеті, і роблячи добру справу, допомагаючи братам нашим меншим, ми допомагаємо собі. Подбаймо про птахів взимку разом!

Добро починається з тебе 1Добро починається з тебе 2Добро починається з тебе 4

Обговорені питання співпраці в організації відпочинку

Обговорили питання співпраці в організації відпочинку 1Обговорили питання співпраці в організації відпочинку 2    30 листопада фахівці відділу рекреації та екологічної освіти Гетьманського НПП Сергій Кривонос та Михайло Обідець зустрілися зі старостою Дмитрівського старостату Олександром Яковенком та обговорили питання співпраці в організації відпочинку населення на березі річки Ворскли в рекреаційній зоні Парку, біля села Олександрівка.

   До вирішення питання приєднався депутат Великописарівської селищної ради, місцевий фермер Петро Кручак, який запропонував свою допомогу по облаштуванню рекреаційного об’єкта.

   При виїзді визначилися з місцем розташування зони відпочинку в мальовничій місцевості, де можна побачити всю красу, різноманіття природи та захоплюючі краєвиди.

Велопохід з гуртківцями

   28 листопада провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Сталинський Валентин Олексійович разом з колективом вихованців гуртка ''Спортивний туризм'', згідно календарного плану роботи, провели велопохід вихідного дня за маршрутом: м.Охтирка - с.Корабельське - с.Залісове - м.Охтирка. Метою поїздки було спостереження за водними об’єктами, розташованими на території Гетьманського НПП біля с. Залісове.

Велопохід вихідного дня 1Велопохід вихідного дня 3Велопохід вихідного дня 6

Дякую тобі, за твою дружбу!

  Дякую тобі за твою дружбу 1 Щирі та віддані, непосидючі та грайливі, вірні наші улюбленці чотирилапі! Про тварин завжди хочеться говорити з ніжністю, бо любові, співчуттю, милосердю людина вчиться з дитинства. З цими почуттями в її душу приходить повага до іншого життя, неприйняття насильства.

   Вихованці гуртка «Туристичні сплави та походи», керівник Лариса Усенко, Комунального закладу позашкільної освіти «Палацу дітей та юнацтва» Тростянецької міської ради за ініціативи заступника начальника відділу екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Наталії Євдокимової, як найактивніші учасники природоохоронних заходів, долучилися до фоточеленджу «Дякую тобі, за твою дружбу!» та підготували фотовиставку своїх улюблених домашніх тварин, про яких дбають щодня. У такий спосіб вони вітають своїх чотирилапих з Днем домашніх тварин та нагадують людству про відповідальність за тих тваринок, які щодня дарують своїм господарям ласку, тепло та гармонію і для багатьох стали дійсно незамінними членами сім’ї.

   Любіть і дбайте про своїх пухнастих друзів. Пам’ятайте, ми відповідальні за тих, кого приручили!

 

 

 

Дякую тобі за твою дружбу 2Дякую тобі за твою дружбу 5Дякую тобі за твою дружбу 3

Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту

   Природоохоронні території, на зразок Гетьманського національного природного парку, виконують не лише суто завдання із збереження природних комплексів, але є полігонами, де запроваджуються комплексні заходи із раціонального використання природних ресурсів. Як це відбувається, продемонстрували наші колеги із НПП «Деснянсько-Старогутський». Потрібно зауважити, що цей нацпарк ще є ядром Деснянського біосферного резервату ЮНЕСКО, тобто має міжнародний статус. Це дає певні преференції у співпраці з міжнародними природоохоронними фондами. Досвід подібних проєктів важливо запроваджувати і в інших природоохоронних установах.

   Отже, впродовж трьох років Фондом Міхаеля Зуккова та Університетом сталого розвиткум Еберсвальде (Німеччина) втілювався проєкт «Екосистемна адаптація до змін клімату та стійкий регіональний розвиток через розширення можливостей українських біосферних резерватів». За цей час були проведені семінари для експертів і всіх зацікавлених у громадах. На них були представлені результати космічного зондування землі у вигляді тематичних карт, де показано залежність температури повітря, в залежності від того як використовуються земельні ділянки. Болота та ліси – угіддя, які найменше нагріваються і охолоджуються, тому здатні забезпечувати більш сталий і комфортний мікроклімат. Аналіз розвитку ерозійних процесів та підсумки аналізу мікрокліматичних показників дали матеріал для побудови карт вразливості ландшафтів. Семінари не були проведені в форматі нудних лекцій і доповідей. Це було схоже на фестиваль ідей, де кожен учасник брав участь у аналізі можливих сценаріїв і конкретних заходів для запобігання змінам клімату.

   Важливою була поїздка представників нацпарку та місцевих громад до Німеччини з метою ознайомлення з досвідом сталого управління природними комплексами у північно-східній Німеччині. У ході навчальної поїздки демонстрували приклади сталого управління лісами та підсумки відновлення боліт, успішні проєкти, започатковані фермерами.

   В рамках проєкту було проведено конкурс малих грантів для мешканців біосферного резервату. Конкурсна комісія відібрала три.

   Один з них полягав у переформатуванні онокультур сосни у мішане та різновікове насадження. Для цьогоНовгород – Сіверською лісовою дослідною станцією спроектовано та проведено перші етапи рубок. Вже можна бачити як на утворених прогалинах рясно відбувається лісовідновлення. До складу Гетьманського НПП теж увійшло багато чистих соснових лісів і періодично там доводиться проводити санітарно-оздоровчі заходи.

   На приватних земельних ділянках, де раніше вирощувався стандартний набір однорічних високо інтенсивних культур, закладено багаторічні плантації, що дозволяє вирощувати ягоди та лікарські рослини, які мають і вищу додану вартість, і більш повно використовують енергію сонця, не так нагрівають атмосферу, раціональніше використовують воду.

   Ще один проект спрямований на збереження родючості бідних поліських ґрунтів, в чому допомагають сидерати і рослини-азотфіксатори. Було апробовано низку рослин в якості сидератів, зупинилися на люпині.

    І ось відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту. В його роботі взяли участь керівники територіальних громад, екологічного департаменту Сумської ОДА, стейкхолдери та гості з Михайлівської цілини та Гетьманського НПП. В форматі онлайн в роботі взяли участь представники організацій-партнерів з Німеччини, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, представники громадлських природоохоронних організацій.

   Вдячні адміністрації НПП «Деснянсько-Старогутський» за запрошення до участі в семінарі. Нашому національному природному парку важливо набирати досвід участі у подібних програмах. Більшість з них орієнтовані на посилення співпраці із місцевими органами самоврядування і доводять важливість посилення компетентності у прийнятті рішень на різних рівнях, що сприяє успішному виконанню природоохоронними територіями своїх функцій і посиленню соціально-економічної ролі в регіоні.

Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 1Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 3Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 4Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 6Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 5Відбувся підсумковий семінар за результатами роботи проєкту 2

Птахи потребують людського захисту

    У наш край поступово підкрадається  зима. І наші  друзі  птахи  потребують людського захисту. Адже снігові хурделиці, морози можуть згубити багато птахів. Вже сьогодні пора потурбуватися про  пернатих друзів. Чи треба підгодовувати пташок взимку? Як правильно піклуватися про птахів у цю пору року? 

   У рамках акції «Підгодуй птахів узимку» провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Суслова Оксана завітала до школярів 2, 3 класів Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №9 (класні керівники Скорик Людмила, Коваленко Лілія ) та розповіла про зимуючих птахів, видове різноманіття птахів рідного краю, їхнє значення та практичну цінність у житті людини. Учні з цікавістю взяли участь у пташиному  квесті та дізналися про те, де живуть птахи, чим вкрите тіло птахів, як з’являються на світ пташенята, з чого птахи будують гнізда.

   Саме під час таких нестандартних завдань , у дітей виховується дбайливе ставлення до птахів, бажання їм допомагати у зимовий період, ставитися до пернатих друзів бережливо.  

Слід усім запам’ятати:

Пташок треба захищати.

Їх оселі не руйнуй,

Краще взимку підгодуй!

Птахи потребують людського захисту 1Птахи потребують людського захисту 3Птахи потребують людського захисту 2

 

Птахи – частина природи

   Любов до природи – це любов до Батьківщини, до свого народу. Це наш світогляд, наша мораль, весь спосіб нашого життя. Невід’ємною частиною нашого життя є птахи. Вони поширені скрізь, де є сприятливі умови для їхнього життя.       Найгарніший куточок природи залишається мертвим, якщо його не оживляють птахи. Птахи – частина природи, без яких її врода була б неповною. 

   Створити мотивацію, яка б активізувала бажання дітей, дізнатися нову інформацію про птахів, особливості поведінки, вплив на життя людини – мета провідного фахівця з екологічної освіти Гетьманського національного парку Суслової Оксани. Учні групи продовженого дня Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 (вчитель Жовба Ліана) завжди з нетерпінням чекають на нові зустрічі. Бо саме вони допомагають дітям розкрити нові сторінки природи .  Сьогодні школярі через гру дізналися, яку важливу роль відіграють птахи в нашому житті й житті природи.

   Чим може віддячити людина птахам за їхню турботу про природу? Звичайно, бережливим ставленням до всього живого, а також до пташок. Тому потрібно їх охороняти, знову і знову нагадувати про прості правила поводження людини у природі.

Поки жити планета буде,

Поки світ ще в полоні краси,

Бережіть птахів, людоньки – люди,

Хай чарують нас їх голоси.

Птахи частина природи 1Птахи частина природи 2Птахи частина природи 3

Вчимося бути відповідальними за домашніх улюбленців

   Емоції, які дарує нам спілкування з домашніми улюбленцями – безцінні! Ми живемо з ними «пліч-о-пліч» протягом багатьох століть. Вони стали повноправними членами сім’ї у багатьох родинах і допомагають побороти самотність та покращити настрій.

  24 листопада, напередодні Всесвітнього дня домашніх тварин, для вихованців Комунального закладу позашкільної освіти «Палацу дітей та юнацтва» Тростянецької міської ради, керівник Лариса Усенко, проведено екологічне заняття на тему «Вчимося бути відповідальними за домашніх улюбленців». Заступник начальника відділу еколого-освітньої роботи Гетьманського національного природного парку розповіла гуртківцям про історію одомашнення тварин, цікаві факти з їх життя, нагадала правила поведінки при зустрічі з безпритульними тваринами на вулиці, а також ознайомила з чинними правовими нормами, що стосуються захисту тварин від жорсткого поводження з ними. Діти із задоволенням ділились розповідями про своїх чотирилапих друзів, про їхній характер та звички, розгадували мову тіла тварин. А на закріплення здобутих знань діти відвідали Тростянецьку приватну ветеринарну клініку, де головний ветеринарний лікар Клімашевський В.П. поділився цікавою розповіддю про правила догляду за домашніми тваринами, про особливості їх харчування, характер та звички. Діти мали унікальну можливість побачити, де саме та якими медичними препаратами лікуються тваринки.

  Цей тематичний день ще раз переконливо доводить, що навчати дітей людяності вкрай потрібна справа, яка з часом допоможе дитині краще зрозуміти і полюбити цей світ та поважати тих, хто слабший!

Вчимося бути відповідальними за домашніх улюбленців 5Вчимося бути відповідальними за домашніх улюбленців 4Вчимося бути відповідальними за домашніх улюбленців 7