Збереження довкілля – обов’язок кожного

  

сш2 заст   Природа – це середовище, в якому зароджуються усі живі організми на планеті. Повітря, земля, вода, рослини, тварини – це все оточує людину щодня, щохвилини, щосекунди, без чого неможливе повноцінне існування на планеті. Але сьогодні природне середовище втрачає свою цінність. У вузькому розумінні головним завданням людини перед природою є її охорона та захист від самої себе. Як би прикро це не звучало, ми цілеспрямовано спустошуємо та знищуємо природний потенціал, навіть не замислюючись про важливість його збереження. То що треба робити, щоб зберегти природу рідного краю? Про це розповідала на екологічних уроках заступник начальника відділу екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Євдокимова Н. вихованцям пришкільного оздоровчого табору Тростянецької СШ №5 «Сонечко», «Капітошки», «Джерело», «Кульбабки», вихованцям пришкільного оздоровчого табору Тростянецької СШ№2 1-А кл, 3-А кл. загону «Оба-на». А вихованці пришкільного відпочинкового табору «Сонечко» філії Боромлянського навчально-виховного комплексу та учні Буймерської загальноосвітньої школи здійснили ще й екскурс у природу, де поповнили свої знання із розповідей наукового працівника Гетьманського НПП В.П. Самодая про лікарські, естетичні та харчові властивості рослин даної території.   Основним завданням проведення екологічних занять було розширення знань учнів про значення природи у житті людей та їх вплив на навколишнє середовище, формування основ екологічної культури, ознайомлення із заходами щодо охорони природи та вихованням дбайливого ставлення та особистої відповідальності за неї.  Не нищити дерев, викидати сміття в спеціальні контейнери, дбайливо поводити себе на лісових галявинах , прибрати після себе біля водойми – все це елементарні правила, які впливають на стан навколишнього середовища. Допомога довкіллю – обов’язок кожного. Не варто думати, що одна людина нічого не змінить. Змінить! Достатньо лише почати. І результат не змусить себе чекати!

 

табір 5 шктабір 5 шк. 1табір 5 шк. 2сш2 табірсш2 табір 1сш2 табір 2лісодосл. таборилісодосл. табори 1лісодосл. табори 2лісодосл. табори 3лісодосл. табори 4лісодосл. табори 5

Туристичний зліт 2018

   З 13 по 15 червня на території Гетьманського НПП біля села Олександрівка на Великописарівщині відбувся районний туристичний зліт серед шкільної молоді організований Великописарівським відділом освіти. У програмі зльоту – туристичні змагання, тематичні екскурсії екологічною стежкою «Дивосвіт Слобожанщини», конкурси. Усі команди мали можливість показати свою вправність у зав’язуванні туристичних вузлів, в орієнтуванні на місцевості, у подоланні смуги перешкод, фігурному водінні велосипеда, у встановленні намету, розпалюванні вогнища. Фахівці Гетьманського парку Обідець М.П. та Кривонос С.С. допомагали організаторам змагань у проведенні екскурсій та конкурсів. Були надані велосипеди для проведення змагань. Учасники зльоту залишились дуже задоволеними активним відпочинком на березі річки Ворскли. Всього участь у змаганнях прийняло понад 60 осіб.

туристичний зліт писарівкатуристичний зліт писарівка 1туристичний зліт писарівка 2

З ХІІ Всеукраїнського експедиційно-польовогозбору команд юних екологів повернулися призерами вихованці ОМЦПО-МАН

   Повернулися призерамиЗ 5 по 7 червня 2018 року Національним еколого-натуралістичним центромучнівської молоді спільно з Івано-Франківським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді вІвано-Франківській області на території Карпатського національного природного парку був проведений ХІІ Всеукраїнський експедиційно-польовийзбір команд юних екологів на тему «Екологічний моніторинг наприродоохоронних територіях».

Для участі у заході в Івано-Франківськ прибули 17 команд із різних куточків України. Вже за традицією Сумську область представляли вихованці гуртка «Географ-науковець» ОМЦПО-МАН (керівник В.Хорошун), цього року: учениця 10 класу ЗОШ І-ІІІст. №8 Заяц Інна та учень 10 класу ЗОШ І-ІІІ ст. №3 Моісєєнко Дмитро.

5 червня команди прибули до відпочинкового комплексу «Маливо», який знаходиться усмт. Делятин, Надвірнянського району.

Після урочистого відкриття експедиційно-польового збору кожна команда представила домашнє завдання:звіт-презентацію про проведені експедиції, походи, польовіпрактики на природоохоронних територіях своєї області та тематичні фотографії, які делегація готувала на фотовиставку «Екологічний моніторинг на природоохоронних територіях свого регіону».Охтирчани презентували дослідження за наслідками участі в Дитячій екологічній експедиції територією Гетьманського НПП 2017 та 2018 років «Екологічний стан Ворскли в зоні антропогенного навантаження».

6 червня після екскурсії по території Карпатського національного парку, учні взяли участь у польових практиках з екології, зоології, ботаніки, гідробіології на території Карпатського національного природного парку. Після камеральної обробки даних польових практик відбувся захист проектів за індивідуальними командними завданнями. А для керівників делегацій була проведена екскурсія до скелі Довбуша, яка знаходиться на висоті 800м над рівнем моря.

Урочисте закриття експедиційно-польового збору та нагородженняпереможців відбулося 7 червня. Участь охтирчани була результативною: команда отримала 2 місце у номінації фотовиставка та стала призером ХІІ Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних екологів, отримавши загальнокомандне 3 місце. Керівнику делегації Хорошун Вірі Валентинівні оголошена подяка за поширення екологічних знань серед учнівської молоді.

Вітаємо юних науковців Заяц Інну та Моісєєнко Дмитра, їх керівника Хорошун Віру Валентинівну із результативним завершенням 2017-2018 навчального року та хочемо побажати подальших успіхів на цікавій ниві відкриттів та досліджень!

14 червня 2018 року вихованці профільного табору "Юні науковці" ОМЦПО-МАН зібралися на підсумкову конференцію «Я-дослідник» в Охтирському краєзнавчому музеї.

Віра Хорошун, керівник НТУ "Наукова зміна" ОМЦПО-МАН розповіла учасникам конференції про участь вихованців табору та гуртка "Географ-науковець" у ХІІ Всеукраїнському зльоті екологічних загонів в Івано-Франківській області, який відбувся з 5 по 8 червня. А учасники команди Моісєєнко Дмитро та Заяц Інна презентували результати комплексних досліджень на території Гетьманського національного природного парку в рамках Дитячої екологічної експедиції територією парку в 2017, 2018 році. Робота дитячої експедиції спільно з Хорошун В.В. та спеціалістом Гетьманського парку Сусловою О.В. буде тривати упродовж усього 2018 року на території Гетьманського НПП.

Вихованці табору отримали невеличкі сувеніри від Гетьманського НПП на згадку про спільну роботу.

Повернулися призерами2Повернулися призерами3

Подорож до станції Ворскла

   Подорож до станції Ворскла12 червня 2018 року в рамках спільного проекту «Дитяча екологічна експедиція територією Гетьманського НПП» вихованці профільного табору «Юні науковці» Охтирського МЦПО-МАН здійснили традиційну подорож рейковим автобусом на станцію Ворскла (колишня Піонерська), що між смт. Киріківка та м.Тростянець.

Метою подорожі були відвідини урочища Шмарне, яке знаходиться на території Тростянецького відділення Гетьманського національного природного парку. Це місце знаходиться на значній відстані від населених пунктів і тому антропогенне навантаження на ділянку незначне і воно має ландшафтну структуру, яка відрізняється від території наших попередніх досліджень, які ми проводили у районі міста Охтирка. Річка Ворскла має значну глибину (до 13 м) і тому на площі 5 га (від мосту до кінця острова) знаходиться зимувальна яма, де з 1 листопада до скрисання криги забороняється вилов водних живих ресурсів.

Всю цю цікаву інформацію надав нам інспектор з охорони природи Мазний Сергій Вікторович. За що ми щиро вдячні йому.

Директор Охтирського краєзнавчого музею Міщенко Людмила Володимирівна ознайомила вихованців табору з історією Охтирської залізниці.

 Начальник табору Альжинська Галина Олександрівна провела тестування на профорієнтацію.Також вихованці писали короткі есе "Чим мені запам`ятався профільний табір "Юні науковці-2018". Чарівна природа, мальовничі краєвиди та красуня Ворскла надихала юних науковців до творчості, тому есе вийшли не тільки змістовні, а романтичні!!!!

Москаленко Катерина.
Смоляр Тетяна, Прес-центр табору "Юні науковці"

Подорож до станції Ворскла 2Подорож до станції Ворскла 6Подорож до станції Ворскла 3

Розвиток туризму на Сумщині

   Сумщина туристична 29 червня у місті Суми відбувся Міжнародний бізнес-форум «Сумщина туристична-2018». Цей захід проводився у виставковому центрі «Ільїнський», на якому були присутні понад 100 суб'єктів, котрі працюють у туристичній галузі . У форумі взяли участь представники бізнесових і туристичних організацій області, а також завітали гості з Польщі, Словаччини, Білорусі, Угорщини. Усі бажаючі мали можливість презентувати свої програми із розвитку туризму. Працювала виставка «Сумщина туристична-2018», на якій були продемонстровані туристичні можливості Сумської області. Гетьманський національний природний парк на виставці презентували фахівці з рекреації та екологічної освіти Сергій Кривонос і Михайло Обідець. З метою популяризації роботи парку були проведені зустрічі з туристичними операторами Сумщини, розповсюджувались рекламні проекти та інший роздатковий матеріал, а також було дано інтерв’ю кореспондентам Сумського телеканалу АТВ.

 

Сумщина туристичнаСумщина туристична 1Сумщина туристична 4

Екскурсії для учнів пришкільного оздоровчого табору

   07 червня по території Гетьманського парку була проведена екскурсія з учасниками пришкільного оздоровчого табору для учнів молодших класів Великописарівської школи, темою якої було " Біологічне різноманіття Гетьманського національного природного парку ". У ході проведення заходу діти дізналися багато корисної інформації про життя рослиного  і тваринного світу даної території. Школярі з цікавістю слухали розповіді Обідця О.П. та задавали багато запитань стосовно теми.

Екскурсія Писарівка 1Екскурсія Писарівка 2Екскурсія Писарівка 4

На екологічній стежці «Литовський бір»

   7 червня 2018 року на екологічну стежку «Литовський бір» Гетьманського національного природного парку завітали працівники психологічної служби закладів освіти міста Охтирки. Психологи дізналися про історію створення Парку, ознайомилися з його робота , почули про унікальність Парку природні особливості , рослинний і тваринний світ. Засідання виїздного методичного об’єднання психологів пройшло в гармонії з природою: плідно і з користю для здоров’я.

екск.психекск.псих 1профспілки2018 001екск.псих 3екск.псих 4екск.псих 6

На рекреаційній ділянці “Гетьманська садиба”

  156 червня на Великописарівщині з робочим візитом перебуав заступник голови Сумської обласної державної адміністрації Живицький Дмитро Олексійович. Незважаючи на щільний графік, він знайшов час та завітав до Великописарівського відділення Гетьманського НПП, де провідний фахівць з екоосвіти Обідець Михайло Петрович розповів йому про національний природний парк, його мету, цілі та перспективи розвитку, провів екскурсію по рекреаційній ділянці “Гетьманська садиба”.

Всесвітній день навколишнього середовища

   профспілки2018 001профспілки2018 0085 червня - Всесвітній день навколишнього середовища. Це подія важлива як для кожної людини, так і для всього світу. З початку святкування в 1972 році, жителі багатьох країн провели багатотисячні заходи, починаючи з прибирання навколо свого будинку, посадки дерев і закінчуючи боротьбою зі злочинами проти дикої природи. За ці роки тисячі людей з різних країн і соціальних секторів взяли участь в спеціальних заходах щодо захисту навколишнього середовища. Профспілковий актив Охтирського міського комітету профспілки працівників державних установ також долучився до цього свята, відвідавши екостежку «Литовський бір». Екскурсанти почули та побачили багато нового та цікавого.  «Сьогоднішній день дає можливість кожному з нас прийняти на себе відповідальність за турботу про нашу планету» - таким стало гасло працівників державних установ.

Вітаємо з перемогами!

   вітаємо переможцівЗа співпраці Гетьманського національного природного парку та Охтирського міського центру позашкільної освіти Малої академії учнівської молоді гуртка «Географ – науковець» (керівник Хорошун В.В.) було проведено дослідження на території Гетьманського НПП на тему «Видовий склад прибережно-водних рослин річки Ворскли в зоні антропогенного навантаження». Роботу виконала учениця 9 класу Охтирської школи №11 Шаркова Катерина, яку вона і представила на Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідних робіт учнів-членів МАН України. За результатами членів журі ця робота посіла призове почесне III місце. Окремі елементи з цієї роботи були представлені на Всеукраїнському конкурсі МАН юніор-дослідник у номінації «Екологія» і посіли III місце. А також за результатами досліджень юних географів за цією темою були представлені роботи вихованців гуртка «Географ – науковець» (кер. Хорошун В.В.) Сепітько В., Лігіної А., Рєзніченко Є., Овчаренко С. на обласній науково-практичній конференції в м. Суми, які теж посіли призові місця.    Вітаємо учасників з перемогами, бажаємо й надалі зростати інтелектуально та творчо, відкриваючи для себе нові грані наук та висловлюємо щиру вдячність Хорошун Вірі Валентинівні за співпрацю і зичимо, щоб супутниками усіх Ваших нових починань завжди були успіх та удача!

                                                                                                                                                                                                                                                                   Гетьманський НПП