День осіннього рівнодення - особлива дата

День осіннього рівнодення особлива дата 2День осіннього рівнодення особлива дата 1   День осіннього рівнодення - одна з двох дат на рік, коли день і ніч тривають однаково.

 23 вересня у Північній півкулі Землі розпочинається астрономічна осінь, початок якої знаменує День осіннього рівнодення. Цього дня тривалість дня та ночі приблизно збігається та дорівнює 12 годинам.З цього моменту день почне зменшуватися та досягне свого мінімуму 23 грудня, коли розпочнеться астрономічна зима. Триватиме це до дня весняного рівнодення 21 березня, після якого ніч знову скорочуватиметься.

   З давніх - давен наші предки вважали, що День осіннього рівнодення - особлива дата. Другу назву "День сили" вона отримала не просто так - в цей період кожна людина, яка володіє Таємними знаннями, може отримати підтримку Вищих сил. 

   З наукової точки зору ця подія пояснюється просто: Сонце змінює своє положення і "мігрує" з північної півкулі в південну, перетинаючи екватор. Саме тому в першій півкулі починається астрономічна осінь, а в другій - весна.

  День осіннього рівнодення є важливою датою у календарях народних святкувань по всьому світу (а в Японії навіть є офіційним святом). У давніх слов'ян цей день був пов'язаний із символічним завершенням сільськогосподарських робіт та збору врожаю. Одним з символів святкування стали ягоди горобини, якими прийнято було прикрашати оселі. З дохристиянських часів збереглися традиції готувати в цей день пироги з ягодами та капустою. Якщо врожай горобини багатий, то осінь буде дощовою, а зима холодною. Люди вважали, якщо на горобині та березі з'явилося жовте листя, то зима почнеться з ранніх заморозків і буде холодною. А ось багатий урожай жолудів обіцяє багато снігу на Різдво.Тепла та суха погода цього дня обіцяє м'яку зиму. Якщо в день осіннього рівнодення відлітають журавлі та інші птахи - чекайте суворої зими. Якщо у вересні спостерігаються грози, то осінь буде теплою.

  Згодом святкування традиції, пов'язані з осіннім рівноденням, стали частиною святкувань Різдва Богородиці. 

День без автомобіля

  День без автомобіля1 22 вересня в багатьох країнах світу відзначається Міжнародний день без автомобілів. Цього дня заради збереження довкілля та здоров’я люди використовують велосипеди чи взагалі стають пішоходами.

   З метою відповідального ставлення до навколишнього середовища, скорочення шкідливих викидів та свідомого екологічного способу життя за співпраці заступника начальника відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Гетьманського національного природного парку Наталії Євдокимової та керівника гуртка «Туристично-краєзнавчі сплави та походи» Комунального закладу позашкільної освіти Палацу дітей та юнацтва Тростянецької міської ради Лариси Усенко для вихованців гуртка відбулося екологічне заняття «Автомобіль - наш друг, але велосипед – краще!». Діти ознайомилися з історією виникнення Міжнародного дня без автомобілів, як вони негативно впливають на екологію, повторили правила дорожнього руху і безпечної їзди на велосипедах та визначили у змаганнях Кращого велосипедиста. У рамках відзначення цього Дня вихованці гуртка підготували пізнавальні інформаційні листівки та взяли участь у екоакції «День без автомобіля». Головним завданням цього заходу було привернути увагу до проблеми забруднення атмосферного повітря транспортними засобами, зменшити шумове навантаження, сприяти розвиткові альтернативних видів пересування, переконати водіїв скористатися у цей день громадським транспортом.
Дослухавшись порад, люди можуть хоча б на один день знизити ступінь викидів в атмосферу та вплинути позитивно на екологію свого міста.

день без автомобіля 7день без автомобіля 6день без автомобіля 3

Здійснили віртуальну екскурсію Гетьманським парком

 Здійснили віртуальну екскурсію Гетьманським парком 1 Здійснили віртуальну екскурсію Гетьманським парком 2  Національні природні парки України – надбання та дорогоцінний скарб природної та історико-культурної спадщини народу.

 Такою була тема зустрічі фахівців відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Гетьманського НПП у бібліотеці Великописарівської громади 22 вересня.

 Земля, вода, рослинний та тваринний світ парків мають рекреаційне значення та служать для виховання молоді у дусі патріотизму, шанування рідної природи та історико-культурної спадщини.

    Учасники зустрічі здійснили віртуальну екскурсію екологічною стежкою «Дивосвіт Слобожанщини», згадали різноманіття рослинного та тваринного світу нашої місцевості, обговорили способи використання цінних рослин парку.

Мирне небо очима дітей

Мир на землі – це затишок і тиша,
Це сміх дитячий і душі політ,
Коли поет чарівні вірші пише
Про незвичайний, дивовижний світ!
    У сучасному світі МИР – це найбільша цінність та мрія. Адже нестабільність, страх та насилля – не просто лякають, не дають можливість розвиватися країнам, державам, народам а й знищують ... Саме тому існує цей день – Міжнародний день МИРУ, який святкується в усьому світі 21 вересня.
    Ще донедавна для всіх українців мир був повсякденною реальністю. Проте на даний час – це найбільша мрія! Сьогодні кожен українець − дорослий і малий, робить все що може, для порятунку рідної землі.
   За ініціативи провідного фахівця з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Наталії Кварти до Міжнародного деня МИРУ, було проведено творчий челендж на тему: «Мирне небо очима дітей» у дистанційному форматі. До якого долучилися учні ЗОШ №1, класний керівник Кривоколіско Т.А..
    Діти України мріють про мирний і світлий сонячний день! Саме заради здійснення всіх дитячих мрій та сподівань, заради їхнього щастя, наші воїни готові долати всі труднощі і перешкоди.
    МИ ПЕРЕМОЖЕМО! СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!

Фото робіт  https://www.facebook.com/356544214434665/posts/pfbid0GhqARKNMseG62C543DSY69jRMVAfdtJkHhCiPQkRPSUWH5FuqrtLU2rhTBQrkaCtl/

 

Моя мрія - мирне небо над головою

    Найбільше у світі щастя – це мир.
    21 вересня світ відзначає Міжнародний день Миру. В Україні за указом президента цей день відзначають з 2002 року. На сьогодні для нашої держави це свято є особливо значимим. Воно покликане змусити кожного не тільки задуматись, але й зробити що-небудь дієве заради спокою на Землі. Мир – це щоденна праця кожного громадянина задля вдосконалення, розвитку і спокою у країні. Кожен свідомий українець мріє про якнайшвидше припинення бойових дій, про повернення рідних, близьких, друзів, про мирне небо над головою, про світле майбутнє дітей, про загоєння нестерпних ран у людських серцях.
    Тому напередодні свята провідна фахівцівчиня з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Оксана Суслова організувала фоточелендж "Моя мрія - мирне небо над головою" у дистанційному форматі, у якому взяли участь учні Литовського навчально виховного комплексу: загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів - дошкільного навчального закладу Чернеччинської сільської ради Охтирського району , Хухрянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (опорного закладу освіти) Чернеччинської сільської ради Охтирського району, Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Бориса Антоненка-Давидовича та вихованці еколого-натуралістичного напрямку Охтирського міського центру позашкільної освіти – Малої академії наук. Діти фотографували хмаринки і домальовували свої фантазії .
    Дякуємо всім дітям, які надіслали свої роботи, за вашу творчість, небайдужість, жагу до мирного неба України!
    Нехай мир супроводжує Вас у всьому, а над Україною завжди буде чисте небо!
    Бережіть себе і близьких. Ми за мир у всьому світі, країні, родині, школі!

Фото робіт   https://www.facebook.com/356544214434665/posts/pfbid035UpxambUzmicbdHbvj3ZiioJtBUFoguaUt41ngJjLeH7GFknrgqpjE8txQfUdJktl/

Моя мрія мирне небо над головоюМоя мрія мирне небо над головою 1Моя мрія мирне небо над головою 2

Всеукраїнська науково-практична конференція

    Начальник науково-дослідного відділу Гетьманського національного природного парку, доктор біологічних наук Сергій Михайлович Панченко взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції, яку проводив КЗ СОР «РЛП «Семський». Метою якої було ознайомитися з досвідом роботи і здобутками колег та їх щоденною роботою в напрямку збереження, примноження та сталого використання природних цінностей, напрацювання та втілення в життя основних напрямків природоохоронної діяльності під час військового стану.
    У своєму виступі Сергій Панченко коротко розповів про розташування та природні особливості Гетьтманського НПП, основні напрямки наукових досліджень та їх практичне запровадження. Переходячи до теми своєї доповіді з актуалізації наукових досліджень в умовах війни, розповів про перебіг військових дій на його території. Вони істотно позначилися на організації наукових досліджень. Істотно порушено наші плани щодо гідрологічних, ентомологічних та лісознавчих досліджень. Неможливим є проведення комплексних досліджень р. Ворскли та складу флори грибів. Більш-менш успішно проведені спостереження щодо характеру розмноження птахів. Водночас є вискока потреба в проведенні спостережень щодо оцінки втрати екосистемних послуг та розробки заходів щодо відновлення екосистем, постраждалих в ході військових дій.
    Війна змінює обставини нашого життя, але нам все одно потрібно йти вперед! Разом до перемоги!

Всеукраїнська науково практична конференція 2Всеукраїнська науково практична конференція 1Всеукраїнська науково практична конференція 4

Всесвітній день прибирання

    Поки російські окупанти намагаються забрати у нас незалежність, суверенність, нищать нашу спадщину та природу, ми, українці – незламні і продовжуємо боронити свою державу, кожен на своєму фронті. Поки військові захищають Україну на передовій, працівники Гетьманського НПП об’єднавши зусилля з жителями, депутатом Охтирської районної ради, депутатом Великописарівської селищної ради та не байдужим місцевим волонтером, разом тримають екологічну оборону, а саме взяли участь у проведенні Всесвітнього дня прибирання на території Великописарівського, Охтиського та Тростянецького природоохоронного науково-дослідного відділення.
    Від побутового сміття було очищено 9 локацій, розчищено затор на руслі р. Ворскла від повалених стовбурів дерев.
    Тільки спільними зусиллями всього людства ми зможемо досягти позитивних результатів!

Всесвітній день прибирання 1Всесвітній день прибирання 2Всесвітній день прибирання 3Всесвітній день прибирання 4Всесвітній день прибиранняВсесвітній день прибирання 5

Як хочеться стежками мандрувати…

...Як хочеться стежками мандрувати...
А вітер легко листячко несе,
Таке красиве, різнокольорове,
Берізкам чеше коси золоті.
Усе насправді дуже загадкове,
Й не кожен раз трапляється в житті
І краєвид, що серце завмирає,
І в небі ніжна синява дзвінка,
Й краса, що в саму душу заглядає...
Пора осіння світла і п’янка...
    Осінь — чудова пора, особливо коли вона золота. Якщо вам подобаються її яскраві барви, то ви, напевно, погодитесь, що спостерігати осінні краєвиди — справжнє задоволення.
    Тому, провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Валентин Сталинський разом з дітьми, здійснили екскурсійний вело-виїзд. На якому учасники спостерігали, як швидко заростають травою покинуті стежки (по яким не ходять люди), ознайомились з різноманіттям лугових трав та побачили неймовірно-чудовий, осінній краєвид Гетьманського НПП!
    Діти помітили, що природа, наче модниця, почала одягатися у різнокольорове вбрання, хизуючись жовтими, червоними, коричневими сукнями. Є навіть зелені шати, адже у хвойних дерев замість листя хвоя.
    Осінній пейзаж породжує неймовірні відчуття! Ця картина особливо прекрасна, коли ви мандруєте стежками не самі, а з такими ж однодумцями як і ви!

Як хочеться стежками мандрувати2Як хочеться стежками мандрувати3Як хочеться стежками мандрувати8

Фестиваль жолудів

    Могутній, величний і навіть чарівний - такими епітетами наділений дуб. Це дерево уособлення сили, довголіття і краси. Плоди дивовижного дерева - багатогранний матеріал для дитячої творчості.
    З 12 по 17 вересня у дистанційному форматі проходив екологічний фестиваль жолудів, ініційований провідною фахівчинею з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Оксаною Сусловою. Який охопив вихованців, керівників гуртків мистецького напрямку Охтирського міського центру позашкільної освіти - Малої академії наук учнівської молоді
    Цей екофестиваль був проведений для того, щоб показати дітям, з чого починається ліс, значення, користь та властивості дуба і його плодів.
    Жолуді на гілках - це плоди дуба, у яких є шапочка-беретик, за допомогою якої він тримається за гілці. У вересні,коли жолудь достигає, його шапочка підсихає і він падає на землю. Тільки з деяких плодів, які опинилися на землі, виростають молоді дубки. Всі інші слугують кормом лісовим мешканцям. Плоди дуба є улюбленими ласощами всіх гризунів, білок, оленів, кабанів, ведмедів, сойок. Жолуді дуже поживні, тому тварини швидко насичуються і не відчувають себе голодними. Навіть під снігом тварини знаходять жолуді за запахом.
    Дуб здавна вважався священним деревом. Наші пращури носили жолудь на нитці як оберіг. Це корисний дар природи слугує продуктом харчування і для людей, від нього не варто відмовлятися. Достиглі восени жолуді можна збирати у вересні-жовтні, звільняючи їх від шапочок. Раніше з плодів дуба готували каву, кашу, суп, кісіль, а в деяких країнах, навіть цукерки, желе. Також відоме застосування жолудів у медицині.
    Деякі вчені вважають, що першою рослиною, з якої люди більше п'яти тисяч років тому навчилися готувати хліб, були злаки, а саме жолуді.
    Жолуді - це ще і дорогоцінний посадковий матеріал, який відіграє важливу роль у відновленні зелених насаджень Гетьманського національного природного парку та України.

Фото учасників фестивалю
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0ZoM9AQ3oBYdgdASTQjG1gWCauCiBKBVceCCQ3yruwoYRsb1hkpCtREGcoGPcjVAal&id=100009978182347

Фестиваль жолудів

Міжнародний день захисту озонового шару

    Сьогодні одній з найважливіших та найуспішніших міжнародних угод – Монреальському протоколу – 35 років. Також цей день відомий як Міжнародний день захисту озонового шару.
    Ще зі шкільних підручників відомо, що озоновий шар має важливу роль для збереження життя на Землі. Адже захищає рослини й тварин від жорсткого ультрафіолетового випромінювання Сонця.
    Необдумана діяльність людства, виробництво і використання озоноруйнівних речовин у різних видах промисловості призвела до виснаження озонового шару. Через це в атмосфері утворюються озонові діри та збільшується ультрафіолетове випромінювання на поверхні Землі.
    У 1985 році на Південній півкулі, над Антарктидою вперше зафіксували найбільшу озонову діру діаметром понад 1000 км.

    Усе це стає причиною скорочення морського біорізноманіття, забруднення повітря та збільшення випадків ракових захворювань шкіри у людей.
Щоб цьому запобігти та відновити озоновий шар світова спільнота у 1987 році заснувала Монреальський протокол. Через 30 років після підписання протоколу, вчені NASA засвідчили, що озоносфера над Антарктикою відновлюється – з 2005 року виснаження озону зменшилося на 20%.
    Прогнозується, що до 2030 року озоновий шар в Північній півкулі повністю відновиться та досягне рівня 1980 року, до 2050 року – в Південній, до 2060 року – у полярних регіонах.
Маємо поради для кожного, які допоможуть запобігти подальшому руйнуванню озонового шару:
- перед придбанням кондиціонера, спліт-системи чи іншої охолоджувально-нагрівальної техніки, поцікавтеся, який вплив на клімат може мати це обладнання. Перевірте, яка речовина або суміш речовин використовується там в якості холодоагента і чи має він озоноруйнівні властивості. Приміром, обладнання з маркуванням ОРП майже все заборонене для продажу в Україні;
- вчасно ремонтуйте та обслуговуйте холодильне обладнання - через його несправність у довкілля потрапляють шкідливі речовини;
- перевіряйте склад освіжувачів повітря, лаків, фарб, спінювачів та розчинників. Якщо у їх складі ОРР та ГФВ - вони шкідливі для довкілля.
    Пам’ятаймо, що лише від наших дій залежить чи матимуть майбутні покоління шанс жити на нашій унікальній зеленій Планеті.

Міжнародний день захисту озонового шару