День проліска
Щорічно 19 квітня у багатьох країнах світу відзначається красиве весняне свято - День проліска (The Day of Snowdrop).
У кожній країні цю квітку називають по-іншому. Англійці іменують її сніжної краплею або сніжної сережкою, чехи – сніжинкою, німці – сніговим дзвіночком, а ми називаємо проліском. Також в народі цю квітку називають: небовий ключ, скоролісок, проліска (жіночий рід), проліс, просерен (просерень), підсніжка, первоцвіт, синьоокі.
Латинська назва підсніжника - «галянтус» (Galanthus) - «молочна квітка». Ця рослина відома ще з 1 тисячоліття, пролісок шанували як символ непорочності, а масово стали вирощувати в 19 столітті. Сьогодні проліски ростуть на багатьох територіях Земної кулі, всього їх налічується близько 20 видів, але практично всі вони занесені до Червоної книги. Найпопулярніший вид - пролісок білосніжний, а ще є грецький, візантійський, кавказький ... Вони розрізняються за формою, забарвленням, ароматом, але ці квіти створюють справжній весняний настрій і радують своєю тендітністю і красою.
Свою історію День проліска розпочав у Англії, де був заснований в 1984 році. Взагалі у світі, залежно від кліматичної зони, проліски квітнуть від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то і свято відзначається саме у цей місяць - квітень. Це свято - символ початку весни і теплих сонячних днів, а сьогодні воно стало улюбленим і популярним у багатьох країнах світу.
В Англії проліски - дуже популярні квіти і ставлення до них дуже ніжне. Існує думка, що це пов'язано зі старовинним англійським повір'ям, яке свідчить, що проліски, посаджені навколо будинку, вбережуть його мешканців від злих духів. Але в першу чергу проліски - це перші квіти, які з'являються після зимових холодів і відповідно символізують початок весни, перемогу тепла над холодом і дарують надію на краще. Вони прикрашають англійські клумби, а їх розведенню в Сполученому Королівстві приділяється стільки ж уваги, скільки вирощуванню тюльпанів в Нідерландах. Часто пролісок ставав героєм різних легенд і казок.
На жаль, сьогодні підсніжник став жертвою саме «любові людської». Ці квіти прекрасні, але тільки в природі, адже зірвані квіти «живуть» лише кілька днів. А з вини людей, які не жаліючи «збирають» проліски, їх на Землі з кожним роком стає все менше і менше. Ще не так давно вони росли в багатьох країнах, але квітучі рослини піддавалися масовому знищенню на букети, а їх цибулини хижацьки викопувалися. Тому в даний час більшість видів пролісків занесені до Червоної Книги як зникаючий вид, збирати їх не можна.
Пам'ятайте що, зриваючи проліски або купуючи їх на стихійних ринках, ми підтримуємо тих, хто їх знищує і тим самим позбавляємо майбутні покоління, бачити ці чудові ніжні квіти у живій природі. Про це нам і нагадує сьогоднішнє свято — День проліска.