Весняний орнітологічний моніторинг наукових полігонів Гетьманського НПП

  Весняний орнітологічний моніторинг 3 В день весняного рівнодення планети Земля і до Дня проголошення Генеральною Асамблеєю ООН 21 березня Міжнародного дня лісів, працівники науково-дослідного відділу, продовжуючи започатковані наукові традиції відомого орнітолога України Миколи Книша, провели весняний моніторинг наукових полігонів щодо прильотів та заселеності штучних гніздівель для дрібних птахів у лісах Гетьманського НПП
   В умовах поствоєнних дій, використовуючи ГІС-технології широкого спектру даних спостереження за Землею з місій Copernicus Sentinel та інших програм Copernicus Data Space Ecosytem, були сформовані електронні системи спостереження та динамічного моніторингу багаторічних оселищ в межах розміщення штучних гніздівель дуплогнізних птахів у лісах Тростянецького ПОНДВ Гетьманського НПП.
   Такі підходи, в нинішніх умовах, надають можливості комплексного поєднання класичних польових фенологічних спостережень та космічного моніторингу з використанням наукових місій Copernicus Sentinel, за NDVI-індексом протягом вегетаційного сезону фіксувати вегетаційні процеси в оселищах птахів у чистому спілому сосняку і суборі, частково у спілому дубняку з підліском
    На постійних пробних площах, у двох суміжних кварталах (№ 35 і 36) Тростянецького лісництва, ще у 2011 та 2013 рр. було закладено дві лінії з 140 штучних гніздівель (синичники) для дрібних птахів. Зимою 2025 року, рейнджерами охорони парку, разом із науковцями, були закладені новенькі 43 синичники для доповнення ліній та заміни пошкоджених гніздівель.
Результати моніторингових польових записів огляду більше 100 синичників, показують, що біля нових оселищ звучать радісні співи синичок і розпочалися перші бронювання сприятливих місць для весняного розмноження. Але факти є і такі, що окрім пташиних поселень, житлові ордери на вселення отримували, переважно в старих гніздівлях, - оси Vespidae, джмелі Bombinae і частенько хазяйнують лісові мурашки Formicidae, які в цей сонячний і теплий день активно впорядковували свою життєву піраміду.чи курган.
   Весь день снують (Formica rufa) одні з них тягнуть будівельний матеріал, інші - видобуток для харчування із тих благодійних пластівців, які ми пропонували співочому птаству. Фаховими ентомологами підраховано, що сім'я з одного великого мурашника за добу може знищити 10-80 тисяч комах, з яких близько 80 відсотків є шкідниками лісу.
   З появою проліски сибірської (Scilla siberica) – провісника весни, це була перша моніторингова місія орнітологічних оселищ до Міжнародного дня лісів, які підтримують родючість ґрунтів, захищають водні ресурси малих річок (р.Ворскла) і є середовищем існування великого і чудового природного біорізноманіття Гетьманського національного природного парку.

Весняний орнітологічний моніторинг 2Весняний орнітологічний моніторинг 1Весняний орнітологічний моніторинг