Кліщі в Гетьманському НПП
В останні десятиліття в Європі, зокрема й в Україні, спостерігається тенденція зростання чисельності популяцій іксодових кліщів. Це є наслідком негативних екологічних і кліматичних змін, насамперед глобального потепління. Разом із цим зростає й кількість випадків нападу кліщів на людей, а відповідно й кількість людей, уражених збудниками небезпечних захворювань. Звісно, не всі кліщі заразні, але ризик зараження від їхніх укусів є завжди.
Активність кліщів
Починають полювати кліщі при підвищенні температури до +4 - +5 С°. Їхня активність наростає, як правило, з середини квітня та досягає піку до середини червня, а далі йде на спад. Максимальна активність спостерігається при температурі +10- +25 С°, а ось жару кліщі не люблять – прямі сонячні промені діють на них гнітюче.
На території парку кліщів можна зустріти навіть взимку, за сприятливих погодних умов.
Слід пам’ятати, що цих павукоподібних можна зустріти те тільки в лісі. Вони часто мешкають на луках, узліссях, недоглянутих садах, закинутих аграрних ділянках та в рудеральних біотопах.
Як виявити укус кліща
Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, виділяючи в цей час анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає свербіж або дискомфорт на місці укусу.
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають (і можуть бути небезпечними) майже прозорі німфи (личинкова стадія кліща).
Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування в природі. Вони можуть потрапити на Ваше тіло й через деякий час після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла, прикріпившись до рослин (наприклад, букетів квітів), тварин (на шкірі собак/котів).
Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я. Такий простий огляд має стати звичкою.
Що робити, якщо ви виявили на тілі кліща
• Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.
• Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках («кліщосмик»). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати «кровопивцю» з боку в бік (адже хоботок надійно «зацементовано» в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити нападника (крутити можна в будь-який зручний для вас бік).
• Якщо пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі – без ривків!
• Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.
• Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
Що робити далі!
Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, іншу чисту посудину, покласти туди ж маленький шматочок травини та щільно закрити кришку. За направленням лікаря-інфекціоніста в лабораторній мережі здійснюють дослідження кліщів на наявність збудників.
Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, – негайно зверніться до лікаря.