До Міжнародного дня лісів - «Ліси як джерело їжі та добробуту громади»

 До Міжнародного дня лісів Ліси як джерело їжі та добробуту громади  «Ліси як джерело їжі та добробуту громади» - важливий і смачний захід за круглим столом, провела громадська організація “Лісові ініціативи і суспільство” 21 березня до Міжнародного дня лісів із запрошенням до Zoom-контакту співпрацюючих колег від наукового відділу Гетьманського національного природного парку.
   Емоційним модератором заходу проявив себе - Дмитро Карабчук старший науковий співробітник ПЗ "Розточчя”, виконавчий директор ГО “ЛІС". Також від господарів виступив Ігор Скольський директор ПЗ “Розточчя", член правління ГО “ЛІС", який зазначив, що українські ліси – це набагато більше, ніж деревина та промисловий ресурс. Вони є унікальною екосистемою, що забезпечує населення їжею, лікарськими рослинами та іншими корисними продуктами та матеріалами, а також є джерелом доходу та натхнення, формуючи культурну ідентичність українців та сприяючи сталому розвитку місцевих громад.
   Науково-практичний захід був приурочений до Міжнародного Дня лісів та висвітлив унікальну роль українських лісів як джерела продовольчої безпеки, добробуту місцевих громад та національної культурної спадщини. Доповідачі акцентували увагу суспільства на роль українських лісів у харчовій безпеці, традиційній культурі та забезпеченні сталого розвитку громад з проведенням фахової дискусії щодо сталого використання недеревних лісових ресурсів.
   Характерно, що у 2025 році визначено головною темою міжнародного дня є «Ліси та продовольство», що наголошує на вирішальній ролі лісів у продовольчій безпеці, харчуванні та засобах до існування. Окрім забезпечення продовольством, паливом, доходами та робочими місцями, ліси підтримують родючість ґрунтів, захищають водні ресурси і є середовищем існування біорізноманіття, зокрема життєво важливих комах-запилювачів. Вони необхідні для виживання залежних від лісів громад, особливо корінних народів, і сприяють пом'якшенню наслідків зміни клімату, зберігаючи вуглець.
   Чудова тематика щодо скарбів недеревних і харчових ресурсів, які давно і традиційно використовують національні парки Європейських країн та вікові парки американського континенту з комплексними екосистемними послугами для оточуючих громад та рекреаційно-туристичних делегацій, була ілюстративно висвітлена в доповіді «Не лише деревина: розмаїття корисних лісових продуктів В Україні» Леоніда Осадчука доктора наук, експерта ГО “ЛІС", професора НЛТУ України.
   Громадська організація “Лісові ініціативи і суспільство” також запросили до участі у круглому столі представників експертного наукового середовища (лісівників, екологів), лісозалежного бізнесу, а також державних інституцій, установ, навчально-освітніх закладів, громадських організацій та українських ЗМІ, що розвивають тематику сталого розвитку суспільства та місцевих громад.
   Своїми думками про перспективи щодо використання недеревних ресурсів лісу поділились Юрій Несторяк - начальник відділу екосистемних послуг, побічного лісокористування та рекреації Департаменту лісового господарства ДП «Ліси України» в доповіді «Використання недеревних ресурсів лісу як складова сталого розвитку ДП “Ліси України" та в продовження тематики - Маріне   Елбакідзе старша наукова співообітниця Шведського університету сільськогосподарських наук – «Недеревні лісові ресурси у сталому розвитку: від збору до оздоровчих та гастрономічних практик».
   Завершення смачного і науково корисного недеревного заходу, у рамках круглого столу «Ліси як джерело їжі та добробуту громади», провела Вікторія Писана - активна дослідниця та шанувальниця природних дарів українського лісу, досвідчена збирачка дикоросів, блогерка та популяризаторка лісової кулінарії розповіла багато цікавого про ідентифікацію, збір та приготування дикорослих рослин, грибів, а також частувала кавою з жолудів та тістечками з кропивою і ароматним глітвейном.