Свято зустрічі птахів
Природне середовище було, є і буде незмінним партнером людини в її повсякденному житті. Ми черпаємо із скриньки природи всі наші багатства. Природа, її краса та велич залишаються нашим головним скарбом, нашою святинею, якій непідвладні час, мода…
В.О.Сухомлинський стверджував, що сама по собі природа не розвиває і не виховує. Залишивши дитину наодинці з нею, годі сподіватись, що вона під впливом навколишнього середовища стане розумною, глибоко моральною, непримиренною до зла. Тільки активна взаємодія з природою здатна виховувати найкращі людські якості.
Свідоме й бережливе ставлення кожної людини до природи можливе тільки при наявності екологічної культури, широких екологічних знань, які повинні формуватись, починаючи з дитинства. Знання екологічних норм, закономірностей розвитку природи, знайомства з загадковим світом тварин, рослин, з особливостями їх поведінки, проблемами, які виникають в їх житті, дуже часто з вини людини, дадуть можливість кожному відчути особисту відповідальність за майбутнє природи.
Неабияке місце в формуванні екологічної культури посідає школа. Вона покликана виховувати школярів у дусі любові до рідної природи, охорони навколишнього середовища.
Не стоять осторонь цих проблем педагогічний та батьківський колективи Охтирської гімназії. Впроваджуються різноманітні заходи, що дають можливість зробити роботу з екологічного виховання цікавою, значущою й емоційно привабливою для учнів. Так 20 березня гімназисти разом з учителями біології Гейко Світланою Сергіївною та Зеленою Раїсою Миколаївною відзначали свято зустрічі птахів у Гетьманському національному природничому парку. Працівники цього закладу гостинно зустріли учнів. Провідний фахівець з екологічної освіти Суслова Оксана Вікторівна провела оглядову екскурсію екологічною стежиною «Литовський бір». Після цього розпочалося свято зустрічі птахів.
Спочатку за давньою традицією діти розповідали вірші та співали пісень, закликаючи весну. Весна з’явилася в чудовому вбранні зі своїми помічницями квіточками, яких розбудив сонячний промінчик. Дівчина-весна в чарівному танку запросила всіх до зустрічі пернатих. Щоб зустріти птахів гостинні господарі Гетьманського національного природного парку приготували цікавий пізнавально-розважальний весняний квест «Пташок викликаємо до рідного краю». Учнів розподілили на чотири команди, визначили для них інструкторів і гра розпочалася. Школярі по черзі відвідували станції, де їх чекали загадки, кросворди, практичні заняття та багато іншого. Першою школярів зустріла провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Зуза Ірина Василівна на станції «Загадкова». Діти з великим задоволенням відгадували тестові завдання про своїх пернатих друзів, дізнавалися багато нового про них. Після цього молоді дослідники рухалися до станції «Пізнавальна». Там їх чекала Суслова Оксана Вікторівна, яка підготувала ребуси, кросворди, цікаві пізнавальні завдання, щоб учні могли проявити свої знання. Після подолання цієї станції школярі переміщалися до станції «Природнича». Науковий співробітник Гетьманського національного природного парку Гулюк Олександр Іванович пропонував учням загадки про птахів. Діти складали пазли зображень птахів, знаходили відмінності між зображеннями птахів. Наступна станція «Кмітлива» дозволила учням попрацювати руками, адже на ній керівник декоративно-ужиткового напрямку ОМЦПО-МАН Гайдукова Тетяна Миколаївна запросила гімназистів до створення пташки-мотанки. Діти своїми руками спочатку зробили дзьобик, голову, а потім тільце та крила пташки. Діти з великим задоволенням споглядали результат своїх трудів. Пройшовши всі випробування на станціях, учні разом з майстром природоохоронної справи Гетьманського національного природного парку Квартою Олександром Сергійовичем прикріпили привезені шпаківні для пернатих друзів. Діти дізналися як потрібно виготовляти та вішати шпаківні, щоб пташкам було комфортно в них.
На завершення свята зустрічі птахів за традицією українців усі присутні скуштували смачненьких жайворонків з чаєм, який був виготовлений на березовому соку з лікарськими травами. Від’їжджаючи з Гетьманського національного парку школярі дякували господарям за гостинність, за цікаву та змістовну гру. Як добре, що є люди, які налагоджують тісний контакт між природою та людьми.
С.С. Гейко, вчитель біології Охтирської гімназії