Батарейку – заводу, природі – свободу!
Звіт
про хід реалізації спільного освітнього проекту Гетьманського національного природного парку та
Охтирського міського центру позашкільної освіти - Мала академія наук учнівської молоді
«Батарейку – заводу, природі – свободу!»
Спільний освітній проект Гетьманського національного природного парку та Охтирського міського центру позашкільної освіти - Мала академія наук (ОМЦПО-МАН) учнівської молоді «Батарейку – заводу, природі – свободу!» був реалізований у терміни з грудня 2014 року по березень 2015 року. У проекті взяли участь 180 вихованців з 14 гуртків ОМЦПО-МАН: «Географ-науковець» (Хорошун В.В.), «Історичне краєзнавство» (Литовченко О.О.), «Економісти» (Савочка Ю.О.), «Юні мовознавці» (Вашева Г.А.), «Ракетомодельний» (Веселов І.В.), «Початкове технічне моделювання» (Хоменко Т.Г.), «Юні друзі природи» (Опаленко О.П., Лисенко В.О.), «Юні орнітологи»(Левенко Н.С.), «Лісівники-дендрологи» (Саєнко М.О.), «Драматичний театр» (Анісімова Т.В.), «Спортивне орієнтування» (Сталинський В.О.), «Юні туристи-краєзнавці» (Деркач К.О.), «Писанкарство» (Шведенко Я.С.), «Український сувенір» (Щербак Л. В.)
Учасниками проекту було проведено освітню та агітаційну роботу щодо шкідливого впливу батарейок на навколишнє середовище та встановлено посудини для збору батарейок в навчальних закладах міста: ЗОШ № 1, №2, №3, №5 ім.Р.К.Рапія, №8, №9, №11, ОМЦПО-МАН (2 приміщення), Охтирський міський центр соціальної реабілітації для дітей –інвалідів, в Охтирському краєзнавчому музеї. Провідний фахівець Гетьманського НПП Суслова О.В. за запрошенням вихованців ОМЦПО-МАН провела цикл лекцій та презентацій у 7 навчальних закладах міста (гімназії, ЗОШ № 5,6,8) та в гуртках центру з метою популяризації проекту «Батарейку – заводу, природі – свободу!» та залучення широкого кола учнів міста до природоохоронної роботи. В межах проекту психологом закладу Шевченко Т.С. та керівником проекту Литовченко О.О. було проведено опитування вихованців, здійснено пошук потенційних територій для створення пунктів збору батарейок, проведений конкурс малюнків та плакатів з даної тематики, в якому взяли участь 63 учасники. Виставка малюнків експонувалася в приміщеннях ОМЦПО-МАН (пр.Ілліча,10, вул.Леніна, 3).
Вихованці дослідницько-експериментального напряму розповсюдили листівки та агітаційні матеріали в ЗОШ м.Охтирки, серед населення міста, розмістили ці матеріали на дошках оголошення, а також разом з усіма учасниками проекту звернулися до підприємців міста щодо організації роботи зі збору та вивезення зібраних батарейок через ЗМІ («Звернення підприємцям міста Охтирки від вихованців», г-та «Лідер», №5 (386) від 04.02.2015, прямий ефір Охтирського радіо та Інтернет сайтах Гетьманського НПП, відділу освіти та Охтирської міської ради). Гуртківці декоративно-ужиткового, науково-технічного та туристсько-краєзнавчого напрямів ОМЦПО-МАН провели роз’яснювальну роботу серед однокласників, друзів запросили до участі у проекті сусідів. Вихованка гуртків «Писанкарство» та «Географ-науковець» Зубатова Дарина, проінформувала про реалізацію проекту «Батарейку – заводу, природі – свободу!» в 1-11 класах ЗОШ І-ІІІ ст.№5 ім.Р.К.Рапія та серед педагогів закладу. Важливим було залучення до участі в зборі використаних батарейок вихованців Охтирського міського центру соціальної реабілітації для дітей –інвалідів (15 чол.) (гурток «Ракетомоделювання», кер.Веселов І.В.)
Вихованці гуртків еколого-натуралістично напряму виконували завдання дослідницького характеру. Так, учні гуртка «Лісівники» (кер.Саєнко М.О.) провели дослідницьку роботу з вивчення впливу сольової батарейки на розвиток росту рослин. Діти разом з керівником додали вміст батарейки до грунту, в який висадили кімнатні рослини (алое). Під час дослідження до уваги бралися 2 експериментальні екземпляри - один зі звичайним грунтом, другий - із вмістом батарейки. Дослідження показали, що перша рослина протягом місяця гарно вкорінилася, додала в зрості, у другій відбулося загнивання в розетці, рослина зжовкла та загинула. Дослідницьку роботу гуртка представляла Гончаренко Тетяна під час обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний дослідник» (м.Суми) в березні 2015 року, де зайняла 1 місце в номінації «Я і природа». Це дослідження представляло Сумську область у фінальному етапі вищеназваного конкурсу у м.Києві в квітні 2015 року.
Тема шкідливості використаних батарейок та їх впливу на природу розглядалася на учнівській конференції, присвяченій Міжнародному Дню Землі, яка відбулася в ОМЦПО-МАН 25.04.2015 року (методист Скафа В.М.). Гончаренко Тетяна та Ярмак Вероніка, вихованки гуртка «Лісівники» (кер. Саєнко М.О.) підготували виступ у нетрадиційній формі «Інтерв`ю з батарейкою», в якому показали користь та шкоду батарейок та презентували свою дослідницьку роботу. На конференції розглядалися проблеми охорони довкілля, бережного ставлення до природи рідного краю, збереження флори та фауни, звичаї та традиції українського народу.
Отже, за час реалізації проекту учасники ознайомилися із шкідливим впливом батарейок на навколишнє середовище, зібрали інформацію про утилізацію відпрацьованих батарейок, провели власні експерименти (вплив на рослинний світ), агітаційну роботу «Батарейку – заводу, природі – свободу!» (розповсюдження брошур та листівок, підготовили статті в місцевій газеті, інформації на сайті навчального закладу), створили пункти збору батарейок. Вихованцями ОМЦПО-МАН, учнями гімназії ,ЗОШ №1, №2, №3, №5, №6, №8, №9, №11, Охтирського міського центру соціальної реабілітації для дітей – інвалідів та Охтирським краєзнавчим музеєм було зібрано 3409 батарейок та передано на утилізацію.
Координатор проекту:
провідний фахівець з екологічної
освіти ГНПП О.В.Суслова
Керівник проекту:
методист дослідницько-експериментального
напряму ОМЦПО-МАН О.О.Литовченко