Січень. Саме час підводити підсумки роботи за попередній рік.

Січень Саме час підводити підсумки роботи за попередній рік 23 01 2013   Так 21 січня 2013 року відбулось засідання колегії Міністерства екології та природних ресурсів України (Мінприроди) під головуванням міністра Олега Проскурякова. На засіданні були присутні члени колегії, керівники структурних підрозділів міністерства, керівники державних управлінь охорони навколишнього природного середовища в областях. Крім того, були присутні керівники територіальних органів Державної екологічної інспекції України та державних підприємств, установ, які належать до сфери управління Мінприроди. В ході якої також було проаналізовано роботу за 2012 рік об’єктів природно-заповідного фонду України до яких належать і національні природні парки (НПП).

   Розбудова мережі природно-заповідного фонду України є одним з пріоритетних завдань держави в сфері охорони навколишнього природного середовища, закріпленого відповідними програмами та міжнародними угодами. На сьогоднішній день кількість об’єктів природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення становить 46 установ. До речі, після опрацювання річних звітів та проведення відповідного аналізу роботи цих установ, Департаментом заповідної справи визначено рейтинг, відповідно якого Деснянсько-Старогудський та Гетьманський НПП гідно представляють Сумську область зайнявши 3 та 13 місце.

   То що ж відбувалося на території Гетьманського НПП в 2012 році. Насамперед, це щоденна кропітка робота інспекторського складу з припинення та попередження порушень природоохоронного законодавства. Проводилось щоденне патрулювання території парку в ході яких виявлено: 178 порушень, складено протоколів – 162, з них вже розглянуто судами - 152; вилучено 91 знаряддя незаконного видобування природних ресурсів. Найпоширеніші правопорушення: порушення правил рибальства, порушення правил полювання, мийка автотранспорту в прибережних смугах, засмічення території, несанкціонований забір піску, незаконний поруб дерев, розведення багать в пожежно-небезпечний період в лісових масивах та не облаштованих для цього місцях, випалювання трав’яного покрову, забруднення водойм. Проведено 226 рейдів, в тому числі з працівниками відповідних районів відділів МНС, МВС представниками агролісгоспів, держлісгоспів. Своєчасно виявлено та ліквідовано 6 пожеж на загальній площі 1,24 га. Завдяки злагодженій роботі пожежних та працівників Парку вдалося зберегти лісові масиви від пошкодження.

   За участю громадськості організовано та проведено 7 акцій по очищенню території від сміттєзвалищ. Приємно відзначити небайдужість громадськості, яка вчасно попереджає про скоєння правопорушень та приймає активну участь у їх попередженні. На жаль, все ж залишаються деякі громадяни, для яких чистий власний автомобіль, вимитий на березі річки, є пріоритетним за чисту воду і зелений луг. Залишене сміття, зрубане дерево, випалений луг – все це залишки «високої» культури та «вдалого» відпочинку А далі…. Кожний поважаючий себе мисливець знає правила полювання і їх дотримується, а людину зі зброєю в руках на території Парку, не інакше як браконьєром, назвати не можна. 11 таких правопорушень зафіксовано працівниками парку.

   Тому висока увага приділяється роз’яснювальній роботі, виховання відповідального ставлення до природи серед молоді. Співробітниками Гетьманського НПП постійно проводяться масові еколого-освітні заходи. Започатковані традиційні конкурси дитячих малюнків, світлин, виробів, тощо. Проводяться акції з метою виховання у дітей різного віку відчуття особистої відповідальності за негативні процеси, які відбуваються в природі внаслідок недбалого господарювання: «Виготовлення штучних гніздівель», «Годівничка для синички», «Збережемо первоцвіти», «Подаруємо життя лісу», «Дослідження регіональних ремесел», «Доторкнутись до природи можливо лише серцем» та інші в рамках яких, діти залучаються до висадки дерев, науково-дослідної роботи, відновленню природних джерел, вивченню місцевих традицій. Парк став улюбленим місцем для проведення зборів громадськими організаціями: Всеукраїнською екологічною лігою та Українським товариством охорони природи. Стають традиційними на території парку святкування давніх народних свят: Івана Купала, Водохреще. Ми дякуємо всім, хто долучається до організації та проведення цих заходів.

   Завершуються роботи над «Проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Гетьманського національного природного парку, закріплення їх межовими знаками та отримання державного акту на право постійного користування земельними ділянками» та «Проектом організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів».

   Науково-дослідною роботою в Гетьманському НПП займаються висококваліфіковані спеціалісти, серед яких 5 кандидатів наук, якими складено та захищено І том Літопису природи - 2010 - 2011- це ґрунтовний науковий труд, який фіксує, а в подальшому відслідковує майже всі природні процеси на території Парку. Готується до видавництва ІІ том Літопису природи - 2012. Крім цього, на при кінці 2012 року розпочато проведення гідрологічного аналізу стану басейну річки Ворскла. Це дасть змогу науково-обгрунтовано визначити причини зневоднення та, за можливості, впливати на них.

   В 2012 році завдяки Міністерству екології та природних ресурсів України було значно зміцнена матеріально-технічна база Гетьманського НПП. Інспекторський склад, для більш оперативного реагування та ефективнішого контролю території, забезпечено спеціально оснащеними велосипедами та скутерами, засобами спостереження. Придбано моторний катер та сучасний пожежний автомобіль, який найближчим часом буде введено в експлуатацію.

   2012 рік був багатим на різноманітні навчальні семінари, наукові конференції, робочі наради місцевого, державного та навіть міжнародного рівня, до роботи в яких долучались працівники парку. Персонал Гетьманського НПП постійно підвищує свою кваліфікацію отримуючи другу вищу освіту, проходять курси післядипломної освіти.

   Збереження та заповідання нашої чарівної природи неможлива лише зусиллями працівників Гетьманського НПП, тому ми хочемо подякувати всім тим, хто не стоїть осторонь, має гідну громадянську позицію, високу культуру та натхнення. Це наші громадяни, педагоги, голови та депутатський склад районних, селищних, сільських рад, молодь. Окремо ми вдячні керівникам районів Ковалю А.І., Кірічку С.Б., Шишканову А.П., Олійнику О.М., Гонтаренку В.Д., Сипку Д.Д. за активну позицію щодо розвитку природоохоронної справи. Дякуємо керівникам Сумської обласної державної адміністрації, Сумської обласної ради та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області за постійне опікування проблемами та перспективою розвитку парку.

   Багатство природних ландшафтів є надбанням українського народу, його природною спадщиною. Парк - своєрідний природний храм, де можна знайти умиротворення, заглиби­тися у власну суть і пізнати нетлінні цінності життя. Це спадок, який ми залишаємо нашим дітям.

 

Директор Гетьманського НПП О.І. Зінченко