Дивосвіт Слобожанщини

 

 

Еколого-пiзнавальна стежка «Дивосвiт Cлобожанщини»

       

Стежка Дивосвiт Cлобожанщини

   Еколого-пiзнавальна стежка прокладена мальовничими місцями лісостепових масивів Гетьманьського НПП. Бере початок з правого берега річки Ворскла, біля села Лугівка (В-Писарівський р-н). Протяжність маршруту близько 10 км. Час проходження на велосипедах 2-3 год., пішохідний – 4-5 год.

1. Екскурсія розпочинається з  лісового урочища «Юсупове», у масиві росте дуб черешчатий, клен гостролистий, липа, сокір, осика, верба, черемуха, берест, сосна, береза та інші дерева. У вологих місцях вільха, верболіз, хміль, багато сизої ожини.

2. Підходимо до зупинки «Лісовий яр». З обох боків стежки у весняний період знайомимося з різними видами первоцвітів (проліска сибірська, ряст порожнистий, гусяча цибулька, медуниця). А праворуч у лісовому болоті живуть тритони гребінчасті, різні види жаб, черепахи, також велика кількість лісових комах.

3. Далі по маршруту зупинка «Стариця».  Під час весняного розливу Ворскли вона служить для нересту багатьох видів риб. Колись ця водойма використовувалася для замочування конопель, що привели до масового вимирання всього живого. Через десятиріччя водойма поступово повертається до повноцінного життя.

4.  Наступна зупинка «Тернова яма».  На луках, крім озер «Тернове» та «Довге», розкидані й інші невеликі водойми, де знаходять собі притулок дикі качки, водяться ондатри, водяні щури, риба. Часто зустрічається вуж звичайний, трапляється черепаха болотяна.

5.  Переходимо в сосновий ліс. Тут можна побачити синиць, дятлів, сойку-повзика. У грибний сезон можна знайти  білий гриб, рядовку, мухомори, підберезник, сироїжки.

6.  Далі стежка виводить з лісу, і ми рухаємось до наступної зупинки — «Черв’якова гора». В дубовому лісі також ростуть осика, ясен, два види липи: серцелиста та широколиста. Із звірів мешкають: лисиці, борсуки, єнотоподібні собаки, косулі, білки, куниці, горностай, ласки.

7.  Зупинка «Лиса гора», або «Кургани». На високих глинистих пагорбах, зберігся багатий та різноманітний степовий рослинний покрів. На горі виявлені ковила волосиста, сон чорніючий, звіробій, материнка, шавлія, залізняк бульбастий та багато інших цікавих та рідкісних рослин. Цей природний степовий комплекс зачарує кожного своєю красою, мальовничими краєвидами, ароматом трав.

8.  Спускаємось з гори  в урочище «Вуглицьке», яке згадується в історичних джерелах ще з часів татарської навали. Тут гніздяться  що найменше 3-4 пари сірих журавлів, водяться перепели й куріпки.  Росте буркун жовтий і білий, конюшина, деревій, звіробій, різні види вероніки.

9.  Стежка виводить нас на берег річки Ворскла. У тіні верб, тополь, дубів та сосен, можна перепочити або скупатись. У Ворсклі водиться більше 20 видів риб. Серед них червонокнижні: ялець звичайний, минь, карась червоний та інші. На мілинах, біля заростів очерету, можна побачити сіру та велику білу чаплю. Живуть і виводять потомство білі лебеді-шипуни, качки, водяні курочки, очеретянки.

10.  Прямуємо до кінцевої зупинки нашої подорожі. У затінку сокорів, на виході із урочища «Юсупове», на березі річки Ворскла, приємно відпочити, згадати і усвідомити все побачене і почуте під час мандрівки по еколого-пізнавальній стежці «Дивосвіт Слобожанщини». Відчути серцем і душею всю красу нашої землі, зрозуміти свою особисту відповідальність за збереження унікальних природних ландшафтів і всього довкілля.

 

Правила поведінки:  

-          Рухайтесь тільки по стежці.

-          Не засмічуйте стежку та територію навколо неї.

-          Нічого не виливайте і не викидайте в річку чи водоймище.

-          Ніколи не рубайте і не ламайте дерева і кущі.

-          Не розпалюйте багаття в невстановленому і необладнаному місці.

-          Не робіть написи на деревах, каменях, пам’ятках історії та культури, стендах і плакатах, які знаходяться на території парку.

-          З повагою ставтесь до всіх тварин і птахів.

-          Поводьтесь тихо, не створюйте зайвого шуму, даремно не галасуйте.

-          Не заготовляйте «дари природи».

-          Уважно слухайте екскурсовода і виконуйте всі його вказівки.

Пам’ятайте, Ви знаходитесь на території національного природного парку!