До відома рибалок

 

Витяг

з «Проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів» затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 31.12.2013 року № 562.

Зі змінами відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.08.2018 року № 312.

«Режим використання водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства в межах Гетьманського національного природного парку»:

 

 

1. Загальні положення

1.1. Любительський і спортивний лов риби і водних безхребетних для власних потреб дозволяється всім громадянам України, іноземцям, а також особам без громадянства в межах зони регульованої та стаціонарної рекреації та господарської зони відповідно до режиму використання водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства в межах Гетьманського національного природного парку (режим використання)

1.2. Любительське і спортивне рибальство (далі - любительське рибальство) здійснюється безоплатно та без надання спеціальних дозволів. Разом з тим, парк може надавати платні рекреаційні послуги пов’язані із створенням умов для здійснення любительського та спортивного рибальства.

1.3. Окремі водойми Гетьманського НПП, визначені Проектом організації території, облаштовуються рекреаційною інфраструктурою для проведення відпочинку, любительського і спортивного рибальства.

1.4. Нерестовий період – заборона на лов (добування) водних живих ресурсів, настає щороку у термін з 21 березня по 20 травня на всій водній акваторії парку. Науково-технічна рада Гетьманського національного природного парку (далі - НТР) з метою створення сприятливих умов для нересту риби та інших водних живих ресурсів зазначені терміни може переносити на раніше (пізніше) не більш як на 10 днів (залежно від гідрометеорологічних умов). Також НТР визначає місця, на яких заборонено лов (добування) водних живих ресурсів; встановлює мінімальні розміри (в см) риб і водних безхребетних, дозволених до вилову рибалками-любителями. Інформація про нерестовий період, про заборону лову водних живих ресурсів, про межі нерестових ділянок, повідомляється в місцевих засобах масової інформації.

1.5. Об'єктами любительського рибальства можуть бути будь-які види риб і водних безхребетних, за винятком видів, які занесені до Червоної книги України, охороняються у складі переліків регіонально рідкісних видів та видів, що охороняються міжнародними договорами.

1.6. Громадяни, які займаються любительським рибальством, зобов'язані:

-          дотримуватися режиму використання водойм для здійснення рибальства;

-      підтримувати належний санітарний стан водойм, не залишати на берегах водойм і на кризі сміття та інші відходи, не допускати засмічення та забруднення водойм іншим чином;

-          мати при собі документи, що дають право на користування рекреаційною інфраструктурою на окремих водоймах і пред'являти їх працівникам служби охорони природно-заповідного фонду України.

-          не допускати пошкодження покажчиків, щитів та інших знаків, встановлених на водоймах та на їх берегах.

 1.7. Забороняється:

-          застосовувати нові знаряддя та способи лову, які не передбачені цим режимом використання;

-          перебувати на водоймі або поблизу її з вибуховими та отруйними речовинами, та знаряддями лову, застосування яких у даний час і в цьому місці заборонено, а також зберігати заборонені знаряддя лову на водоймах або поблизу їх;

-          продаж фізичними та юридичними особами, які не мають на це дозволу, сіткових матеріалів, знарядь лову і пристосувань до них, застосування яких заборонено правилами рибальства;

-          продаж або скуповування риби, ікри і водних безхребетних та продуктів їх переробки без наявності документа, який підтверджує законність їх придбання, та сертифіката якості;

-          миття у рибогосподарських водоймах або в їх прибережних смугах транспортних засобів, а також проведення робіт, які негативно впливають на стан водойм;

-          організація змагань з рибальства в період нересту риби;

-          пересування автотранспортних засобів, крім тих, що належать природоохоронним та правоохоронним органам по кризі у період льодоставу;

-        пересування будь яких плавзасобів у заборонених для рибальства зонах, нерестовищах та в період нересту, крім суден Парку та спеціально уповноважених органів, за винятком аварійних ситуацій та проведення рятувально-пошукових заходів;

-          виловлювання риби та інших водних живих ресурсів, занесених до Червоної книги України;

-          вивезення (винесення) риби, раків та інших водних живих ресурсів в будь якому вигляді у кількості, що перевищує добову норму лову, незалежно від часу перебування на водоймі за винятком випадків, коли вага однієї рибини перевищує встановлену норму вилову.

-          вилучення із води знарядь лову, які належать іншим особам, та об'єктів лову, які є в цих знаряддях тощо.

 1.8. Забороняється лов водних живих ресурсів:

-          із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також - способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм;

-          з незареєстрованих плавзасобів або таких, що не мають на корпусі чіткого реєстраційного номера (за винятком веслових човнів);

-          поблизу мостів, які охороняються, в межах режимних зон охорони;

-          на зимувальних ямах від льодоставу або з 1 грудня – в залежності, що настане раніше, до скресання криги або до останнього числа лютого, в залежності що настане пізніше;

-          в нерестовий період;

-          з плавзасобів поза терміном навігації.

  2. Здійснення любительського рибальства

2.1. Любительський лов риби, інших водних живих ресурсів здійснюється на водоймах загального користування – безкоштовно.

Любительський лов риби, інших водних живих ресурсів, за винятком видів, занесених до Червоної Книги, в літній період, у строки від скресання криги і до льодоставу (за винятком забороненого нерестового періоду), дозволяється:

2.1.1. На водоймах загального користування - з берега або з човна, вудками всіх видів із загальною кількістю гачків (фланків) не більше п'яти на рибалку, та спінінгом.

2.1.2. Дітям до 16 років самостійний лов риби дозволяється тільки з берега.

2.2. Любительський лов риби в зимовий період (від льодоставу до скресання криги) дозволяється зимовими вудками з блешнею вертикального блесніння з гачком не більше N10, мормишкою, наживною і живцевою снастями із загальною кількістю гачків (фланків):

     - на водоймах загального користування - не більше п'яти на рибалку.

2.3. Підводне полювання на риб дозволяється:

-          гарпунними рушницями без застосування аквалангів та інших автономних дихальних приладів;

-          на ділянках водойм, визначених науково-технічною радою для проведення любительського рибальства;

-          при наявності посвідчення підводного мисливця;

-          у світлу пору доби (не пізніше години від заходу сонця та не раніше години до його сходу), без застосування підсвічування, аквалангів та інших автономних дихальних пристроїв.

         Підводне полювання здійснюється з обов'язковим дотриманням вимог цих Правил рибальства щодо строків, місць лову, норми вилову.

2.4. В нерестовий заборонний період любительське рибальство дозволено однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега в межах населених пунктів в радіусі 200 м від їх межі.

2.5. Лов безхребетних дозволяється:

-          усіх безхребетних - ручним збиранням, а також:

-          мотиля - однією підсакою з діаметром не більше 70 см;

-          мотиля - однією ручною драгою з діаметром не більше 70 см без застосування механічних пристроїв;

-          раків - раколовкою - "хапкою" з діаметром не більше 70 см і вічком не більше 22 мм, не більше однієї на ловця.

    Забороняється лов раків у нерестовий період, під час линьки і виношування ікри, першої та другої линьок – з 01 грудня по 30 червня та з 01 серпня по 10 жовтня (відповідно до рішення науково-технічної ради Гетьманського національного природного парку від 21.01.2022 №1-2022), а також у темну пору доби (пізніше години від заходу сонця та раніше години до його сходу) із застосуванням підсвічування.

   За потребою, додаткові терміни заборони на лов безхребетних або переміщення цих термінів, обмеження на лов безхребетних установлюється науково-технічною радою і доводяться до відома населення через засоби масової інформації.

 2.6. Дозволяється одній особі вилов за одну добу перебування на водоймі таких видів у таких кількостях:

 

 

риба (кг)

раки (шт.)

1. Водойми загального користування

3

30

 

   Вивезення з водойми риби та безхребетних - як у свіжому, так і в обробленому вигляді, - незалежно від терміну перебування на водоймі дозволяється в розмірі не більше за добову норму, за винятком випадків, коли вага однієї рибини перевищує встановлену норму вилову.

2.7. Лов водних безхребетних (мотиль, дафнія, циклоп, артемія та інші види) дозволяється безкоштовно, на водоймах загального користування, на відведених науково-технічною радою ділянках для застосування як наживки при риболовлі або для потреб акваріумного риборозведення в кількості не більше 0,1 кг на ловця за добу.

3. Забороняється лов риби і водних безхребетних, менших за розміри, вказаних в цьому режимі використання.

4. Цей Режим не розповсюджується на рибницькі ставки та водойми, які, відповідно до Закону України «Про аквакультуру» є рибогосподарськими водними об’єктами, призначеними для розведення, утримання та/або вирощування об’єктів аквакультури.

 

Додаток до режиму використання:

 

Мінімальні розміри (в см) риб і водних безхребетних, дозволених до вилову рибалками-любителями.

Види риб і водних безхребетних:

-          Білий амур – 40;

-          Білизна – 30;

-          В'язь – 28;

-          Головень – 24;

-          Карась сріблястий – 15;

-          Короп – 25;

-          Лин – 20;

-          Лящ – 32;

-          Плітка – 18;

-          Синець – 22;

-          Сом – 70;

-          Товстолоб – 40;

-          Щука – 35;

-          Беззубка – 12;

-          Перловиця – 7;

-          Судак – 42;

-          Рак – 10.

 

На річці Ворскла в межах Гетьманського НПП, зазначеним Проектом, виділені акваторії, що підлягають особливій охороні – зимувальні ями та нерестилища. Зокрема зимувальні ями знаходяться:

-           акваторія біля с. Чернеччина Охтирського району, біля бази відпочинку «Славна» від гирла р. Охтирка вгору проти течії до автомобільного мосту площею 12 га;

-           акваторія біля села Куземин Охтирського району від греблі проти течії на відстані 500 м, площею 10 га;

-           акваторія біля села Кам’янка Тростянецького району від залізничного мосту за течією до кінця острова площею 5 га;

-           урочище «Лиман» акваторія біля села Зарічне Тростянецького району від гирла р. Боромля вниз за течією до місця розгалуження русла річки, площею 10 га.